Kas mingeid ekstrasolaarseid planeete on omapära? Pärastlõunal raudne vihm - teadus

Kas mingeid ekstrasolaarseid planeete on omapära? Pärastlõunal raudne vihm – teadus

ESO väga suure teleskoobi (VLT) abiga vaatasid mitme riigi, sealhulgas Portugali teadlased ekstreemset planeeti, kus rauda arvati vihma sajuta. WASP-76b, väga kuuma hiiglasliku ekstrasolaarse planeedi päevane külg, kus temperatuur tõuseb 2400 Celsiuse järgi, mis on metalli aurustamiseks piisavalt kõrge. Tugevad tuuled viivad rauauru öö jahedamale poole, kus see kondenseerub rauatilgadeks.

Võime öelda, et pärastlõunal vihmasel planeedil on erinevus vihma käes, ütles Šveitsi Genfi ülikooli professor David Ehrenreich, kes juhtis täna ajakirjas Nature avaldatud uurimust selle umbes 640 aasta vanuse eksootilise välisplaneedi kohta valgus Maalt, Kalade tähtkujus.

See kummaline nähtus ilmneb seetõttu, et raudne vihmaplaneet näitab ainult ühte nägu, päevane külg, tema esivanemate täht, öökülg on alati pimedas. Sarnaselt Maad tiirleva Kuuga on ka WASP-76b sünkroniseeritud pöörlemises, mis tähendab, et tähe ümber pöörlemisel pöörleb telje ümber aeg, selgitas ta. ESO avalduses.

Uute uuringute kohaselt pole WASP-76b temperatuuril päeval ja öösel mitte ainult erinev temperatuur, vaid ka kahe osapoole vaheline keemia. See avastus tehti tänu ESPRESSO instrumendile, mis on paigaldatud ESO VLT-le, mis asub Tšiili Atacama kõrbes.

Vaatlused näitavad, et WASP-76b kuumal päeval on atmosfääris ohtralt rauauru. Väike osa sellest rauast süstitakse planeedi pöörlemise ja atmosfääri tuule tõttu ööküljele. V, raud leiab palju jahedama keskkonna, mille tõttu see kondenseerub ja settib.

Need tulemused saadi 2018. aasta septembris ESPRESSO esimestest teaduslikest vaatlustest vahendit ehitanud teadusliku konsortsiumi poolt: meeskonnad Portugalist, Itaaliast, Ĺ veitsist, Hispaaniast ja ESO.