Kas Nike aastapäeva tutvustused on reaalsed? WhatsAppis ringlev pettus

WhatsAppi kelmus väidab, et Nike kinkis brändi 55. aastapäeva tutvustamisel tasuta spordijalatsid ja andis tasuta T-särke. Kett, mis on sellel messenger neljapäeval (2) ringelnud, teatas, et tootja pakub 3 tuhat kingi ja 2 tuhat särki ning sõnumiga kaasneb link, mis väidetavalt on Brasiilias asuva Nike veebisait. See reklaam ei vasta tõele ja võltsitud aadress on andmepĂĽĂĽk – kĂĽberpettus, mis varastab ohvrite andmeid, suunates nad pahatahtlikele lehtedele.

LOE: WhatsAppi parandus jookseb kokku ja kõik peaksid rakendust värskendama

Google Trendsi andmetel kasvasid eile Brasiilias otsinguterminid nagu “Nike aastapäeva reklaam” ja “Nike annavad kingad välja” ning nad saavutasid maksimaalse huvi reedel (3). Soovib TechTudo, Teatas Nike, et „ta teeb reklaamitoiminguid ainult brändi ametlikes kanalites. Brändide toodete, allahindluste ja muude aktiveerimiste kontrollimiseks peavad tarbijad sisenema aadressile Nike.com.br ”.

Ăśks kolmest Nike 55. aastapäeva riigipöördest lubab tasuta kingi ja tasuta särke – Foto: Beatriz Cardoso / TechTudo

Nike 55. aastapäeva riigipööre lubab tasuta tossusid ja särke – Foto: Beatriz Cardoso / TechTudo

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid soodushinnaga tooteid? Leidke TechTudo võrdlus

Võltsõnum näitas, et Nike saab 55-aastaseks ja jagas juubelipakkumisena inimestele tasuta kingi, kes klõpsasid kettiga kaasas olnud kahtlasel aadressil. URL näib olevat Nike Brasiilia veebisait, kuid riigi algne poelink on tegelikult „www.nike.com.br” (ilma jutumärkideta).

Tere hommikust, see saab olema väga lühike, kuid Nike pakub 55. aastapäeva tähistamiseks 3000 tasuta kingi ja 2000 särki!

Võltsaadress suunab ohvrid lehele, mis jäljendab legitiimse Nike portaali kujundust, ja sisaldab Facebooki-laadset kommentaaride jaotist, kus inimesed kirjeldavad, kuidas nad oleksid pidanud reklaami võitma. Kui kasutaja vajutab nuppu „Jätka“, peab ta vastama sellistele küsimustele nagu kingade arv ja seejärel jagama 55. Nike hoiatusketti WhatsAppi kaudu kõigi kontaktidega WhatsAppis.

2 kolmest pettuslehest, mis jäljendavad Nike’i veebisaiti ja Facebooki kommentaaride jaotist – Foto: Reproductions / TechTudo

Vigade leht, mis jäljendab Nike veebisaiti ja Facebooki kommentaaride jaotist – Foto: Reproductions / TechTudo

Tasub meeles pidada, et Nike asutamiskuupäev oli 25. jaanuar 1964 – see tähendab, et aastaks 2020 oleks kaubamärk 56-aastane, mitte 55-aastane, nagu väidavad praegused petturid. Tekst näitab ka valet kiiret kasutajate petmiseks, sisaldades selliseid andmeid nagu väidetavalt piiratud arv tasuta tooteid ja sĂĽnnipäevakampaaniate tähtajad.

Lisaks koostab praeguse sõnumi täpselt Adidase eelmise aasta novembris WhatsAppi grupis jagatud riigipöörde tekst. Võlts-URL-id järgivad mõlemal juhul sama mustrit, muutes ainult kelmuse jaoks kasutatavat kaubamärki ja reklaam lubab sama tasu ja sama palju.

3/3 Eile alustati Brasiilias Nike väidetava 55. aastapäeva reklaamikampaania otsimist – Foto: Reproduction / TechTudo

Eile alustati Brasiilias Nike väidetava 55. aastapäeva reklaamikampaania otsimist – Foto: Reproduction / TechTudo

Google Trends näitab, et Nike võltsitud sĂĽnnipäevakampaaniatega seotud otsingud hakkasid ilmuma eile ja tipnesid tänaste otsingutega. Seotud terminid hõlmavad selliseid kĂĽsimusi nagu “Kui vana on Nike?” ja “kas Nike reklaam on tõeline?” Netikommentaarid kommenteerisid Twitteris ka WhatsAppis toimunud riigipööret.

WhatsAppi hoiatus „edastamine” on esimene märge selle kohta, et sõnumi sisu suhtes peaksite olema kahtlane, eriti kui tegemist on heldete või tühistamatute reklaamikampaaniatega. Lisaks aitab telefoni viirusetõrje installimine ja värskendamine ära hoida süsteemi soovimatuid sissetunge.

Ei ole soovitatav klõpsata kahtlastel linkidel, oht haavatavasse seadmesse viiruse või spiooni installimiseks. Veebiturvaettevõtte ESET teadlased soovitavad vältida juurdepääsu kahtlastele aadressidele isegi siis, kui need on saatnud tuttavad inimesed, sest ohvrid jagavad pettusi sõprade ja pereliikmetega, teadmata, et lingid on pahatahtlikud.

Tekstis on vaja kontrollida teavet, näiteks sel juhul brändi aastapäeva tutvustuste olemasolu ja virtuaalse poe ametlikku veebisaiti. ESET suurendab ka vajadust tutvuda reklaamidega (kui see on tõsi) reklaamide poolt veebisaidil endil pakutavate linkide kaudu, kuna mõned kurjategijad kasutavad tõelisi reklaame, kuid petlike URL-idega.

Kas GBWhatsApp APK on turvaline allalaadimine või viirus? Uurige seda TechTudo foorumitest.

Kuidas teada saada, kas keegi on veebis WhatsAppi veebis

Kuidas teada saada, kas keegi on veebis WhatsAppi veebis