contador gratis Saltar al contenido

Kas Nike sünnipäeva promomine on tõeline? WhatsAppil ringlev pettus | Sotsiaalmeedia

Kas Nike sünnipäeva promomine on tõeline? WhatsAppil ringlev pettus | Sotsiaalmeedia

WhatsApi kelmuses väidetakse, et Nike kinkis brändi 55. sünnipäeva edendamiseks tasuta spordijalatsid ja kinkis tasuta särgid. Sel neljapäeval (2) Messengeri ringluses ringlenud kett teatab, et tootjad pakuvad 3000 tuhat kingi ja 2000 särki ning teatele on lisatud link, mis väidetavalt on Nike'i veebisait Brasiilias. See reklaam on vale ja võlts aadress on küberpüügi kelm, mis varastab ohvritelt andmeid, suunates nad ohtlikele lehtedele.

LUGEGE: WhatsApp parandab kahju ja kõik peavad rakendust värskendama

Google'i otsingu jälgimisriista Google Trends andmetel kasvasid eile Brasiilias sellised otsinguterminid nagu "nike reklaamisünnipäevad" ja "tennis annab nike" ja saavutasid maksimaalse huvi reedel (3). Tahtsid TechTudo, Väidab Nike, et "viige reklaamitoiminguid läbi ainult ametlikel brändikanalitel. Toodete, allahindluste ja muude brändide aktiveerimise kontrollimiseks peavad tarbijad pääsema saidile Nike.com.br.

55. sünnipäeva riigipööre Nike lubab tasuta tossu ja t-särki Foto: Beatriz Cardoso / TechTudo55. sünnipäeva riigipööre Nike lubab tasuta tossu ja t-särki Foto: Beatriz Cardoso / TechTudo

55. sünnipäeva riigipööre Nike lubab tasuta tossu ja t-särki Foto: Beatriz Cardoso / TechTudo

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid sooduskaupu? Tutvuge TechTudo võrdlusega

Võltsõnumid viitavad sellele, et Nike saab 55-aastaseks ja annab sünnipäevareklaamina tasuta kingi inimestele, kes klõpsavad ketiga kaasnevatel kahtlastel aadressidel. URL näib olevat Nike Brasiilia veebisait, kuid tegelikult on selle riigi poe esialgne link "www.nike.com.br" (ilma jutumärkideta).

Tere hommikust, sellest jääb väga väheks, kuid Nike pakub 55. sünnipäeva tähistamiseks 3000 kingi ja 2000 tasuta särki!

Võlts aadress suunab ohvrid lehele, mis jäljendab õigustatud Nike portaali paigutust, ja kuvab kommentaaride sektsioonid nagu Facebook, kus inimesed kirjeldavad, kuidas nad peaksid reklaamikampaania võitma. Kui kasutaja vajutab nuppu "Jätka", peab ta vastama sellistele küsimustele nagu kingade arv ja jagama seejärel Nike 55. sünnipäeva ahela kõigi kontaktide kaudu WhatsAppis WhatsApp kaudu.

Pettuste leht jäljendab Nike veebisaiti ja Facebooki foto kommentaaride sektsiooni: Reproduo / TechTudoPettuste leht jäljendab Nike veebisaiti ja Facebooki foto kommentaaride sektsiooni: Reproduo / TechTudo

Pettuste leht jäljendab Nike veebisaiti ja Facebooki foto kommentaaride sektsiooni: Reproduo / TechTudo

Tasub meeles pidada, et Nike asutamise kuupäev oli 25. jaanuar 1964, see tähendab, et 2020. aastal oli bränd 56-aastane, mitte 55-aastane, nagu petturid täna väidavad. Tekst näitab endiselt valepakkumist kasutajate petmiseks, koos selliste andmetega nagu väidetav tasuta toodete arv ja sünnipäevade reklaamide tähtajad.

Lisaks koosnes keti sõnum täpselt Adidase riigipöörde tekstist, mida levitati eelmise aasta novembris grupis WhatsApp. Võltsid URL-id järgivad mõlemal juhul sama mustrit, muutes ainult pettuse jaoks kasutatavat tootenime ja reklaam reklaamib sama kingitust ja sama palju.

Brasiilias algasid Nike 55. sünnipäeva väidetava reklaamimise otsingud Foto: Reproduo / TechTudoBrasiilias algasid Nike 55. sünnipäeva väidetava reklaamimise otsingud Foto: Reproduo / TechTudo

Brasiilias algasid Nike 55. sünnipäeva väidetava reklaamimise otsingud Foto: Reproduo / TechTudo

Google Trends näitab, et Nike võltsitud sünnipäevareklaamidega seotud otsingud hakkasid ilmuma eile ja kulmineerusid otsingutega täna. Seotud terminite hulgas on selliseid küsimusi nagu "kui vana on Nike?" ja "algne Nike'i reklaam?" Twitteris kommenteerisid netizens ka WhatsAppis saadud riigipööret.

WhatsApi "edasisaatmise" hoiatus on esimene märk, et peaksite sõnumi sisus kahtlema, eriti heldete või tühistamatute reklaamikampaaniate korral. Lisaks aitab viirusetõrje installimine ja värskendamine mobiiltelefonile vältida soovimatut süsteemi sissetungimist.

Ei ole soovitatav klõpsata kahtlastel linkidel, kui on oht, et viirus või liik paigaldatakse haavatavale seadmele. Veebiturbeettevõtte ESET teadlased soovitavad vältida juurdepääsu kahtlustele aadressidele ka siis, kui neid saadavad teile tuttavad inimesed, sest on tavaline, et ohvrid jagavad pettust sõprade ja perega, teadmata, et link on ohtlik.

Oluline on kontrollida tekstis olevat teavet, näiteks antud juhul kaubamärgi aastapäeva tutvustuste ja ametlike virtuaalsete kaupluste veebisaitide olemasolu. ESET tugevdab ka vajadust tutvuda reklaamidega (kui see on tõsi) veebisaidil reklaamijate pakutavate linkide kaudu, kuna mõned kurjategijad kasutavad tegelikke tutvustusi, kuid petlike URL-idega.

Kas APK Safe või viirus on alla laaditud GBWhatsApp? Uurige seda TechTudo foorumist.

Kuidas teada saada, kas keegi on veebis WhatsApp veebis

Kuidas teada saada, kas keegi on veebis WhatsApp veebis