Kas olete kunagi mõelnud, miks kõigil digiassistentidel on naishääl? Vastus võib olla ebamugav

Kas olete kunagi mõelnud, miks kõigil digiassistentidel on naishääl? Vastus võib olla ebamugav

Vaata enda ümber. Võtke kaasa oma iPhone, Android-nutitelefon, Windows Phone ja Amazon Echo (ma tean, et teil pole kahte viimast, ainult elektrilitsentsid) ja aktiveerige oma digitaalne assistent. Ma vastan kohe Seda Krabi, Seda Google'i assistent, Seda Cortana ja Seda Alexa. Kas näete nende vahel sarnasusi?

Jah: kõik tehnoloogiamaailma olulisemad digitaalsed abistajad on esindatud, nagu ma olen selle postituse pealkirjas ja paljudes seni kasutatud naisteartiklites märkinud, et naishääl. See kõik võib olla kummaline kokkusattumus, kuid nagu kolumnist meile ütleb (eksklusiivsed artiklid klientidele) Wall Streeti ajakiri Joanna Stern, mitte täielikult.

Siri iPhone'is iOS 9 ja watchOS2 Apple Watchis

Aruandes tsiteeritud Indiana ülikooli teadusuuringute kohaselt eelistavad nii mehed kui naised digitaalsetes abilistes naissoost hääli, seda kinnitavad Microsoft ja Amazon oma uurimustes. Saadud andmete kohaselt saab seda eelistust seostada ainult emade kuvandiga, mille naised kogu loo jooksul omandavad; öeldakse, et selle ajaloolise kalduvuse tõttu on naiste hääl inimkõrvas julgustavam, rahustavam ja ettevaatlikum.

Kuid näiteks muud tegurid vaieldav saab selle eelistusega siduda. Uuring tsiteerib nende alluvate rolli, keda on ajalooliselt seostatud naisabimeeste, sekretäride, majaelanike või kohutavate töökohtadega, kui naaseme minevikku põhjustena, miks peame end digitaalsete naissoost "abilistega" paremini ja mugavamalt suhtlema.

Ja ära peatu. Veel ühest Stanfordi ülikooli korraldatud uuringust selgus, et meeste või naiste häälte eelistamine sõltub arutatavast teemast: kuigi eelistame meessoost hääli meiega näiteks arvutitest rääkimiseks, kui teema on armastus ja meie suhted eelistavad naiste häälte nõuanded. Seetõttu eelistab Domino oma pitsa tellimise rakendusse paigutada "meessoost" abilise, mehe hääl annab suurema ettekujutuse täpsusest ja usaldusväärsusest. Kas peaksime rääkima stereotüüpidest?

On tõsi, et maailma nelja peamise abilise seas on ainult Siril võimalus hääle "sugu" muuta, ehkki peaaegu kõigis keeltes on naishääl standardne. Joanna Stern tegi iPhone'i kasutajatele ettepaneku muuta Siri hääl stereotüüpide murdmiseks meheks, kuid ma lähen siin teist teed. Ma räägin "soost", kui kirjutan robotiabilistest, kellel ilmselgelt pole reproduktiivorganeid. Kas see ei kõla naeruväärselt? Kas selle tegelase jaoks on vaja kindlaks teha meeste või naiste omadused?

"Mütoloogiate" klassikalises semoloogias tõi Roland Barthes välja mõned elemendid, mis on meie igapäevaelus tõeliselt tavalised ja loomupärased, ning mis lihtsustatult näevad oma konstruktsioonis tugevat ideoloogiat ja paradigmat. Kas Barthes on elus, digitaalne assistent on kindlasti tema uurimistöö objekt: kuidas saab see pealtnäha tavaline asi tugevdada stereotüüpi, mida nii kaua on hoitud ja, lisan siia, et see on mõnele inimesele nii ohtlik? Järgnevad on muud juhtumid, kus oleks kasulik teha väike paus status quo.

(9to5Maci kaudu)