Kas teed ületades häirib teid mobiiltelefon? See on tavalisem kui te arvate

Portugali teede ennetamise uuring kinnitab, et kõige tähelepanelikumat on teekogemused ikka ja jälle kontrollinud: paljud jalakäijad ei võta isegi riskantsetes olukordades pilku telefonilt.

Analüüs viidi läbi Lissabonis ja see toimus eelmisel kuul eesmärgiga jälgida jalakäijate käitumist ülekäiguradadel ja foorides teed ületades. Selle uuringu jaoks valis Lissaboni linn välja 20 asukohta, millest saaks mitmekülgse valimi, selgitab Prevenção Rodoviária Portuguesa.

Loetletud segavate tegurite hulgast võib näha, et 5,7% inimestest räägib telefoniga, hoides samal ajal seadmeid, 4,8% tegeleb SMS-kõnedega, suhtlusvõrgustikes või e-posti teel ning 5,9% kasutab peakomplekti või kõrvaklappe. Täheldati 5223 jalakäijat ja 15,6% tegeles igasuguse mobiiltelefonide kasutamisega seotud tegevusega.

“Nii nagu autojuhid tekitavad sõnumeid, räägivad mobiiltelefoniga või suhtlevad sotsiaalvõrgustikega, suureneb õnnetusse sattumise oht, seavad sama seadme poolt häiritud jalakäijad ka suurema ohu sattuda õnnetusse,” meenutas Prevenção president JosĂ© Miguel Trigoso. Rodoviária Portuguesa, avalduses.

Ametnik viitas rahvusvahelistele uuringutele, mis näitavad, et telefoniga rääkides kõndivad inimesed on ettearvamatumad ja käituvad riskantsemalt. Ja tähelepanu hajumine on üks õnnetuste riski kvantitatiivset suurenemist soodustav tegur.

Sama allika andmetel näitavad õnnetusandmed Lissaboni vallas, et aastatel 2010–2015 olid üle poole surmaga lõppenud liiklusõnnetustest jalakäijad (54%). See rühm hõlmas ka 46% rasketest vigastustest ja 23% kergematest vigastustest.

Jalakäijate mobiiltelefonide kasutamine muretseb mitme linna ametivõime ja Ameerika Ăśhendriikide Fort Lee politsei on trahvinud neid, kes tänavat ĂĽletades kasutavad nutitelefoni. See on 54 dollarit iga rikkumise eest. New Jerseys arutati eelmisel aastal seadusandlust, kus suurendati karistusi neile, kes jäävad “kuritegudesse”.

Teised linnad on nutitelefonide kasutajatele valinud kõnniteedel spetsiaalsed sõidurajad, mille liikumine on aeglasem, või isegi spetsiaalselt neile kasutajatele suunatud liiklusmärgid.