Kas Xilften on ohutu? Teage veebisaitide filmide ja seriaalide vaatamise ohte Heli ja video

Xilften (selle asemel "Netflix") on piraatide voogesitussaidid, mis pakuvad veebis telesaateid ja filme ilma vajaduseta alla laadida või registreeruda. Brasiilias ebaseaduslikuks peetud teenuskataloogides on pealkirjad, mida endiselt teatrites eksponeeritakse, ja Netflixi originaallavastused, näiteks seeria Elite ja Stranger Things.

LOE: Netflix vs Amazon Prime Video: hindade ja teenuste kataloogide võrdlemine

Teenused, mis pakuvad piraat sisu tasuta veebis vaatamiseks, pole Brasiilias midagi uut. Aastal 2015 registreeris föderaalpolitsei operatsioon terve rea ebaseaduslikke voogesitussaite, sealhulgas Mega Filmes HD, mida peetakse üheks suurimaks omataoliseks. Sel ajal haldas portaal 150 tuhande filmi, dokumentaalfilmi, teleseriaali ja saadet.

Pirate Xilfteni voogesitusteenus, mis pakub eksklusiivset sisu Netflixilt Foto: Reproduo / XilftenPirate Xilfteni voogesitusteenus, mis pakub eksklusiivset sisu Netflixilt Foto: Reproduo / Xilften

Pirate Xilfteni voogesitusteenus, mis pakub eksklusiivset sisu Netflixilt Foto: Reproduo / Xilften

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid sooduskaupu? Tutvuge TechTudo võrdlusega

Netflixiga sarnase liidesega tõmbas Xilften brasiillaste tähelepanu oma ulatusliku kataloogi kaudu. Selles teenuses pakutav materjal on aga saadaval ilma autori loata, mis on autoriõiguse rikkumise kuritegu. Kriminaalkoodeksi artikli 184 kohaselt saab seda tegevust karistada rahatrahvi või vangistusega, kolme kuust ühe aastani.

Tänu tasuta sarjade ja filmide vaatamise võimalusele lülitasid paljud kasutajad Xilfteni. Siiski väärib märkimist, et kuna see teenus pakub sisu ebaseaduslikult, on autoriõiguse seaduse (9 610/88) hinnangul sait igal ajal kustutatud.

Saadaval kahel erineval aadressil, erineb Xilften eelkäijast, kuna Xilften teenindab vähem reklaame. Ehkki ühtegi riba pole kogu saidil hajutatud, kuvatakse piraatvoogesituse portaalides hüpikreklaame pärast paari klõpsu ja iga video avamist.

Katsetes, mille viis läbi TechTudo Xilfteni sirvimisel pole ühtegi reklaamiakent, mis viiks käivitatavate failide (.exe) automaatse allalaadimiseni või lubaks brauseri viirusehoiatusi. Siiski peaksite hüpikreklaamide osas olema ettevaatlik, sest need võivad suunata kasutajad lehtedele, kus varjatakse andmepüügipettusi.

Teine ebakindlust põhjustav punkt Xilfteni kohta on kasutustingimuste või privaatsuspoliitika puudumine. Selle teabeta pole näiteks võimalik teada saada, milliseid küpsiseid veebisait kogub. Neid väikeseid faile salvestatakse brauseris ja need sisaldavad teavet, mis aitab külastajaid tuvastada, alates otsinguterminitest ja vormides täidetud terminitest kuni tundlikuma teabe, näiteks geograafilise asukoha määramiseni. Kuna Xilften ei paku mingeid privaatsuseeskirju, eeldatakse, et sait suudab jälgida kasutajate tegevust ka teistel Interneti-lehtedel.

Mobiiliturvalisuse tagamiseks laadige Google Play poest alla ainult ametlikud rakendused. Foto: Reproduo / Rodrigo FernandesMobiiliturvalisuse tagamiseks laadige Google Play poest alla ainult ametlikud rakendused. Foto: Reproduo / Rodrigo Fernandes

Mobiiliturvalisuse tagamiseks laadige Google Play poest alla ainult ametlikud rakendused. Foto: Reproduo / Rodrigo Fernandes

Xilften pakub rakendusi ka Androidi telefonidele. Seda rakendust ei kuvata Play poes ja see on saadaval ainult APK-failidest, mis kujutavad endast turvariski. Selle põhjuseks on asjaolu, et kui kasutaja lubab rakenduse volitamata installimist, seab ta seadme reale välistele ohtudele, kuna alternatiivsed programmid ei läbida Google'i ametliku poe läbiviidud kontrolliprotsessi. Võib juhtuda, et tarkvara on näiteks muudetud, ilma et arendaja teaks, kuidas andmeid pealtkuulata ja seadmeid viirustega nakatada.

G1 ja Platoo kaudu (1 ja 2)

Netflix: näpunäited, mida iga klient peaks teadma

Netflix: näpunäited, mida iga klient peaks teadma