Kaspersky hoiatas musta reede “ostupalaviku” puhul suurest kĂĽberrĂĽnnakute ohust

Must reede saabub 29. novembril ning kaupluste ja kaubanduskeskuste segaduse vältimiseks kasutavad paljud inimesed võimalust veebiostude tegemiseks. Näiteks kavatseb Portugalis rohkem kui pooled tarbijatest, kes kaaluvad soodushinnaga maratoni kasutamist, seda teha Interneti kaudu, nagu hiljuti avaldas Google Portugal.

“Ostupalavik” võib aga jätta tarbijad kĂĽberkurjategijate suhtes haavatavaks. Kaspersky hiljuti avaldatud uuringust selgus, et musta reede hooajal suureneb andmepĂĽĂĽgirĂĽnnaku ohvriks langemise oht 24% võrreldes aasta kinnitatud keskmisega.

Turvafirma andmetel kasvasid kĂĽberrĂĽnnakud e-kaubanduse saitidele, mis on suunatud kõige ettevaatamatumatele kasutajatele, 2018. aasta samal perioodil 15%. Nagu hoiatas Kaspersky turvateadlane David Emm, kasutavad platvormi kasutajad e-kaubandus peaks silma peal hoidma, sest ajastu tõlgib “häkkerite intensiivse tegevuse perioodi”.

Internetis ja väljaspool seda on tähelepanu väga oluline

Kui mõni sait sisaldab teadaolevalt tavapärasest rohkem vigu kas lehel kuvatud tekstis või selle linkides, on parem seda mitte uskuda, ütles Kaspersky. Tavaliselt brauseri aadressiribale ilmuv lukk on veel üks oluline märk, kuna selle puudumine on punane lipp.

Lisaks kahtlastena või puudulikena tunduvatele veebikaubanduse saitidele soovitavad turvafirmad olla eriti ettevaatlikud näiteks e-posti teel saabuvate lühilinkide osas, mis võivad varjata ümbersuunamisi pahatahtlikele veebisaitidele. Nii et andmepüügi lehele suunamise vältimiseks peavad kasutajad aadressi käsitsi oma brauserisse sisestama.

Luba oma veebibrauseritel paroole meelde jätta ja isegi deebet- või krediitkaardinumbreid tunduda mugav variant. Turvafirma juhtis siiski tähelepanu sellele, et selline otsus oli ebamõistlik, kuna see võib ohustada kasutaja andmete kogu, kui ta on rünnaku ohver.

Väljaspool e-kaubanduse poodide “maailma” on murekohaks rakenduste, tarkvara ja isegi opsĂĽsteemi värskendamine. Kaspersky sõnul võivad turvanormide vanad versioonid hõlbustada kĂĽberkurjategijate pahatahtlikku juurdepääsu.