Kui mets haigestub, saab see Aveiro ĂĽlikooli droon teada

Kui mets haigestub, saab see Aveiro ĂĽlikooli droon teada

Praegu on see teaduslik projekt, rohkem keskendutakse teadmistele. Kuid potentsiaal muuta see turustatavaks teenuseks on suur. Rühm Aveiro ülikooli teadlasi töötab välja suurt metsaala analüüsisüsteemi, mis võimaldab näiteks teada saada, kas istandus on haige.

Mida teeb Jan Keiseri juhitud meeskond, katsetab mitmesuguseid taimede stressisituatsioone – veepuudus, toitainete puudus või kahjurite nakatumine -, et teha kindlaks, kas nende signaalide spektri lugemist on võimalik teha.

Projektis LUNA – madalal lendav mehitamata õhumetsaseire sĂĽsteem – on droonid varustatud multispektriliste anduritega. Ja teatud piirkonnast vastuvõetud signaali hindamise ja analĂĽĂĽsi kaudu on võimalik tuvastada probleem.

Nagu ta vestluses TeK-ga selgitas, ütles Jan Keizer, et praegu tehakse katseid teaduslikus ulatuses ja need on peamiselt suunatud eukalüptiistandustele. Kui aga spektraalmõõtmistega tehtud katsed annavad oodatud tulemused, siis võib olla võimalik sama meetodit rakendada mändide, umbrohtude ja isegi oliivipuude puhul.

“On palju huvitavaid võimalusi, kui toode on väga väärtuslik,” ĂĽtles teadlane.

Aveiro ülikool ja Jan Keizeri meeskond vastutavad ainult teadussektsiooni eest ning droon kuulub ettevõttele Braga GeoAtributo. Üksuste vahelise partnerlusega kaasneb rahastamine riikliku raamistiku raames.

UA droon

Jan Keizer ei kahtle, et droonide kasutamine on palju tõhusam, kui paluda meeskonnal inimestel selles valdkonnas hinnangut teha. Droonid saavad kiiresti palju suuremale alale sõita ja on heaks jälgimisvahendiks – näiteks hoolduse õnnestumise korral võrrelda.

Kuid inimtööd ei anta – droonid koguvad pilte, kuid siis on vaja kedagi, kes kogutud andmeid korralikult hindaks.

UurimisrĂĽhm viis esimesed testid “reaalses keskkonnas” läbi kaks nädalat tagasi ja hindavad praegu metoodika testimiseks uut saiti. Testimiseks on kavandatud ka eelseisev ekspeditsioon Galiciasse ning uurimisprojekt peaks valmima juuni lõpuks.

Kuid idee, mida Jan Keizer kõige rohkem esile tõi, oli teaduse ja ettevõtete vahel tekkiv sĂĽnergia. “On väga huvitav kombineerida teaduslikke teadmisi turustatavate toodetega. Ettevõtete ja ĂĽlikoolide koostöö on väga huvitav. Ma arvan, et see on väga kasulik, “kommenteeris ta.

Rui da Rocha Ferreira

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi