Kui suur on koorik? Videost selgub, et see moodustab ainult 0,5% kogu planeedi massist - Science

Kui suur on koorik? Videost selgub, et see moodustab ainult 0,5% kogu planeedi massist – Science

Milline on maakoore tegelik pindala ja mis materjalid selle moodustavad? See küsimus on äratanud teadlaste, näiteks Jaapani kosmoseagentuuri planeediteadlase James O'Donoghue huvi. Koostöös Jaapani Maa-eluteaduse instituudi geofüüsiku ja seismoloogi Christine Houseriga lõid teadlased animatsiooni, mis paljastas maa nähtavate kihtide koostise saladuse.

Video selgitab, et maapõue moodustab ainult 0,5% meie planeedi kogumassist. Ehkki selle sügavus on mõnes Maa piirkonnas umbes 50 kilomeetrit, ulatub maapõue sügavus ookeani kõige sügavamates piirkondades vaid 5 kilomeetrini.

Mitmete läbi viidud uuringute põhjal väidavad teadlased, et umbes 57,8% maa nähtavast kihist koosneb ränidioksiidist – samast elemendist, mis moodustab liiva. Lisaks veele, mis moodustab 4,8% selle koostisest, koosneb koorik ka erinevat tĂĽĂĽpi oksiididest, sealhulgas kaltsiumist, rauast ja magneesiumist.

Huvitav on see, et Maa vahevöö temperatuur pole piisavalt kõrge, et see punaseks muuta. Video teinud teadlased jõudsid võimalikule järeldusele, et tegelikult on kihil eristatav roheline värv.

Maapinnast kaugemale esitavad USA geoloogiakeskuse (USGS), NASA ja Kuu planetaarinstituudi teadlased aprilli lõpus esimese täieliku Kuu geoloogilise kaardi. Kaardil mõõtkavas 1: 5 000 000 on teada kivimi tüüp, mis asub meie planeedile kõige lähemal asuvas "kosmilises naabruses".

Eksperdid kasutavad teavet kuue Apollo ajastu piirkondliku kaardi kohta, lisaks värskeimat teavet hiljutise Kuu satelliidimissiooni kohta.

Uute ja vanade andmete kombinatsiooniga on teadlased välja töötanud ka Kuu stratigraafia kirjelduse – geoloogia haru, mis uurib kivimite kihte või kihte. Nii on võimalik eelnevalt lahendada kaardi probleem, kus kivinimed, kirjeldused ja vanused on vahel ebajärjekindlad.