contador gratis Skip to content

Kuus kummalist asja, mida tehnoloogia on viimase kĂĽmnendi jooksul lubanud Internet

Kuus kummalist asja, mida tehnoloogia on viimase kĂĽmnendi jooksul lubanud Internet

Tehnoloogia pole väsinud arenemast ja üllatab uuendustega. Asjad, mis alles hiljuti polnud võimalikud, näiteks virtuaalsete abilistega vestlemine ja isikupärastatud soovituste aktsepteerimine, on muutunud meie igapäevaseks osaks. Revolutsiooniline uuendus on veelgi suurem: kui varem emiteeritud mündid olid keskpanga ainuvõimsus, siis täna on võimalik bitcoine toota detsentraliseeritult.

LUGEGE: meelekontrolli tehnoloogia on juba olemas ja maksab vähem kui 500 dollarit; vaata seda

Ja kuidas on lood transporditaotlusega? Lihtsad ja hõlpsasti kasutatavad, nad on igapäevaellu nii integreeritud, et unustame, et oli aeg, kui kodust takso tellimiseks tuli oodata vähemalt pool tundi. Mõeldes kõigile neile muudatustele, TechTudo koostada loetelu kuuest kummalisest asjast, mida tehnoloogia on viimase kümne aasta jooksul lubanud.

Avastage IFA 2018 ekraanil kuvatavad veidramad seadmed

Avastage IFA 2018 ekraanil kuvatavad veidramad seadmed

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid sooduskaupu? Tutvuge TechTudo võrdlusega

1. Rääkige tehisintellektiga ja saate vastuseid, mis vastavad teie vajadustele

"Alexa, mängi mu lemmiklaulu", "OK, Google, telli pizza iFoodilt", "Siri, kas täna sajab vihma?" Arukate virtuaalsete abilistega rääkimine ja isikupärastatud vastuste saamine on midagi, mida mitte ainult ei võimalda tehisintellekti areng, vaid see on ka meie igapäevaelus väga tavaline. Seal on isegi virtuaalseid abilisi, mis on mõeldud üksildastele inimestele mõeldud ettevõtteks.

Foto Apple'i Siri virtuaalsest abilisest: Marvin Costa / TechTudoFoto Apple'i Siri virtuaalsest abilisest: Marvin Costa / TechTudo

Foto Apple'i Siri virtuaalsest abilisest: Marvin Costa / TechTudo

Kõik need praktilised võimalused võivad siiski võtta väga kõrget hinda: kasutaja privaatsus. 2019. aasta juulis saadi teada, et Apple'i töötajad võisid kuulda kaubamärgiga seadme omanike ja Siri vahelisi eravestlusi. Ettevõte kinnitas, et inimestel on juurdepääs väikesele hulgale virtuaalsetele heliabilistele, mis aitavad tuvastada tehnilisi puudusi ja täiustada tehnoloogiat.

Kuid poleemikaga ei tegele ainult õunaettevõtted. Samal aastal tunnistas Amazon, et salvestas Alexa jaoks määratud käsu ärakirja isegi siis, kui kasutaja otsustas salvestatud heli käsitsi kustutada. E-kaubanduse hiiglase sõnul kasutatakse neid andmeid nii, et Amazon Echo saaks aru, millal omanik neile helistab, ilma et peaks serveriga ühendust võtma.

2. Sisestage videos inimeste näod

Teadlased võitlevad sügavate fotode eest: ajakiri Reproduo / DiscoverTeadlased võitlevad sügavate fotode eest: ajakiri Reproduo / Discover

Teadlased võitlevad sügavate fotode eest: ajakiri Reproduo / Discover

Deepfake tehnoloogia, mis kasutab võltsvideote tegemiseks masinõpet ja tehisintellekti (AI), on suurendanud mitterohelise sisu levikut tasemele, mida pole kunagi varem nähtud. Selle tehnika abil on võimalik valmistada väga veenvaid materjale, milles inimene teeb midagi sellist, mida ta pole kunagi päriselus teinud, ilma redigeerimise lisateadmisi nõudmata.

Nimetatud 2020. aasta üheks suurimaks digitaalse turvalisuse ohuks, saavad deepfake'i luua intuitiivsete rakenduste tavakasutajad või tellida seda tüüpi teenust pakkuvatelt veebisaitidelt. Tehnoloogia kõige korduvam rakendamine pornograafilise sisu tootmisel, mis moodustab 96% Internetis saadaolevatest sügava võltsimisega videotest. Ohvrite hulgas oli ka kuulsaid näitlejannasid, nagu Gal Gadot ja Emma Watson.

Kuid igaüks, kes arvab, et sügaval võltsimisel võib olla negatiivne mõju, eksib. Loodetavasti kasutatakse lähiaastatel tehnoloogiat selliste haiguste nagu depressioon raviks. Teiste pilti kasutades saavad patsiendid, kes tunnevad probleemi paljastamist ebamugavalt, teatada sellest psühholoogile või psühhiaatrile, ilma et nad peaksid ennast tuvastama.

3. Kogege liitunud reaalsusega ĂĽmbritsevaid kogemusi

Kaardil on liitreaalsusega näidatud suund jalgadele. Fotod: Divulgao / Google

Kaardil on liitreaalsusega näidatud suund jalgadele. Fotod: Divulgao / Google

On keeruline, et 2020. aasta keskpaigaks pole te kogenud vähemalt ühte liitreaalsuse (AR) kogemust. Kes ei mäleta näiteks Pokmon GO mängupalavikku? Suunake telefon "pärismaailma" poole, nii et tekiksid digitaalsed lemmikloomad ja jaht algaks. Teine edu, seekord hilisem, tehnoloogiaga seotud edu on Instagrami koerafilter. Paljud kasutavad efekti, mis lisab lugude fotodele ja videotele karamellkoeri, et sõpradele trikke mängida.

Lisaks lõbusate hetkede pakkumisele on tõestatud, et liitreaalsus on ka strateegiline tööriist, mis muudab paljude inimeste elu lihtsamaks. Aastal 2019 võitis Google Maps reaalaja vaate funktsiooni, mis kasutab tehnoloogiat, et aidata kasutajaid, kellel on raskusi rakenduse seatud tee järgimisega. Mobiiltelefoni kaamera pakutavate piltide põhjal loeb süsteem keskkonda ja hakkab reaalses maailmas hiiglaslikke nooli näitama, näidates punkte, kus ta peab suunda muutma.

4. Jälgige partnereid ja pereliikmeid jälgimisesemetega

Stalkerware saab koos tehnika arenguga otsa Foto: Divulgao / Kaspersky LabStalkerware saab koos tehnika arenguga otsa Foto: Divulgao / Kaspersky Lab

Stalkerware saab koos tehnika arenguga otsa Foto: Divulgao / Kaspersky Lab

Kuni viimase ajani tundus kellegi elu üksikasjade luuramine detektiivi või politseiniku midagi. Kuid tehnoloogia arengu ja nutitelefonide üha suurema kasutuselevõtu abil igapäevastes ülesannetes on tekkinud nn virtuaalsed uurijad stalker ja tööriistad, mis on spetsiaalselt loodud tunnistama teiste inimeste elu. See kehtib jälgimisseadmete, programmide kohta, mis suudavad jälgida konkreetse ohvri seadmega tehtavaid toiminguid ja edastada seda spioonile.

Ilma ohvri nõusolekuta installitud rakendusega saab jälgida teavet, näiteks seadme asukoht, sirvimisajalugu, SMS-id ja sotsiaalmeedia vestlused. Vaatamata antiteesile pole jälitamine mõnes riigis ebaseaduslik ja rahuldab uudishimu suhteliselt madala hinnaga. Pole ime, et selle spioonirakenduse fännid kasvavad kogu maailmas. Kaspersky uuring näitab, et 2019. aasta esimese kaheksa kuuga leidis seda tüüpi tarkvara oma mobiiltelefonidest üle 37 000 inimese.

5. Genereerige virtuaalseid valuutasid ilma pankade vajaduseta

Bitcoini FISL-i arutelu teema Foto: Divulgao / FISLBitcoini FISL-i arutelu teema Foto: Divulgao / FISL

Bitcoini FISL-i arutelu teema Foto: Divulgao / FISL

Päris, dollareid, eurosid, naela, peesot ja … bitcoini! 2009. aastal loodud virtuaalne valuuta on veebis ja finantsturgudel ĂĽha populaarsemaks muutunud. Ehkki toiming ajab mõned inimesed endiselt segadusse, pole kahtlust, et bitcoin on revolutsiooniliselt muutnud rahatootmise ja sellega tegelemise viisi. Selle põhjuseks on asjaolu, et lisaks suvalise summa saatmisele ja vastuvõtmisele ilma lõivudeta ja lĂĽhikese aja jooksul ei kontrolli keskpank ka valuuta emiteerimist. Seda toodetakse detsentraliseeritult, nn kaevandamise protsessis.

Metalli sulatavate ja lamineerivate masinate asemel käitavad spetsiaalsed arvutid tarkvara, mis teostab valuutade loomiseks miljoneid krüpteeritud matemaatilisi arvutusi. Iga kord, kui kaevandamisprotsess muutub keerukamaks, suureneb bitcoini ostmise ja müümise väärtus. Arvatakse, et täna on ringluses üle 16 miljoni bitcoini.

6. Broneerige auto rakenduse kaudu

Tutvuge Uberi juhiks saamise tingimustega. Foto: Divulgao / UberTutvuge Uberi juhiks saamise tingimustega. Foto: Divulgao / Uber

Tutvuge Uberi juhiks saamise tingimustega. Foto: Divulgao / Uber

Ärge kunagi sattuge võõra autoga. On väga tõenäoline, et kuulsite seda väljendit oma vanematelt juba lapsena. Kuid tänapäeval sõidavad inimesed kogu aeg võõraste inimestega. Erinevus on see, et nad kasutavad transpordirakendust võistluse üksikasjade ühendamiseks konkreetsete tundmatutega. Selle tänapäevase maailma võimalus, mis varem oli kauge ja mida ei peetud ohtlikuks, on paljude inimeste elu lihtsamaks teinud.

Takso kutsumine 2000. aastate alguses ei ole kõige lihtsam ülesanne. Vaja on telefoninumbrit lähimast punktist ja oodata, kuni keegi vastab. Sõltuvalt asukohast tähendab see ootamist umbes 40 minutit kuni 1 tund. Tänavatel võivad stsenaariumid olla keerukamad, kui huvitatud osapooltel on kõrged nõudmised. Nüüd on selliste teenuste abil nagu Uber ja 99 võimalik tellida auto koos juhiga, mis on kasutaja asukoha lähedal ja saab kohale vähem kui viie minutiga.