Laste magamisharjumusi häirivad magamistubades olevad mobiiltelefonid ja arvutid

Uuring viidi läbi Soomes, kus Folkhälsani uurimiskeskuse teadlased analüüsisid 10–11-aastaste laste teleri, arvuti ja mobiiltelefoni kasutamise harjumusi ning nende unerežiimi.

Nüüd avaldatud avastustest selgub, et noored, kes veedavad rohkem aega televiisori vaatamise või arvuti taga, magavad vähem ja heidavad hiljem pikali, väsivad sageli ja on unega seotud.

Uuringute kohaselt on unetundide arv otseses seoses kooli soorituse ning fĂĽĂĽsilise ja psĂĽhholoogilise tervisega ning elektroonikaseadmete intensiivne kasutamine muutub ohtlikuks.

Läbiviidud uuringud näitavad, et lapsed, kelle magamistoas on teler või arvuti, lähevad koolipäevadel ja nädalavahetustel magama, mille tulemuseks on vähem unetunde, kuigi tüdrukud näitavad nädalavahetusel mõningast taastumist, magades rohkem tunde, kui nad kasvavad.

See on vaid ĂĽks selles uuringus analĂĽĂĽsitud tĂĽdrukute ja poiste harjumuste vahel tuvastatud erinevustest ning leiti, et poisid kippusid arvutit kasutama alles hiljem.

Uuringut juhtinud Teija Nuutinen leiab, et selle varustuse kasutamise harjumus tuleks ĂĽmber vaadata, eriti kuna teismelised peavad kauem magama. “Meediaharjumused tuleks ĂĽle vaadata lastel, kes on väsinud ja kellel on raskusi keskendumisega või kes paljastavad unepuudusest tingitud käitumisprobleeme,” ĂĽtles ta.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi