BLOG

LCD, TFT, IPS, PLS, AMOLED: nende tööpõhimõte ja erinevused nende vahel

Ekraan on põhiline. Nutitelefoni ostmisel on resolutsioon alati olnud määravaks teguriks ja nüüd mängib rolli ka ekraanitehnoloogia. Kontrollige kõiki allpool toodud erinevusi.

Akronüüm, ma näen akronüümi

Esiteks peame mõistma, mida kõik need akronüümid või mõned neist tähendavad. Selgitan seda lihtsal viisil, laskumata tehnilistesse üksikasjadesse liiga palju. Alustuseks alustame kõige põhilisemast: LCD. LCD tähendab Vedelkristallekraan, või vanas heas Portugalis Vedelkristallekraan.

Põhimõtteliselt on LCD-ekraani sees vedelkristall, nagu nimigi ütleb. Need on ained, mille molekuli struktuur teatud elektrivoolu saamisel muutub. Tavalises läbipaistvas olekus ja elektrivoolu saamisel muutuvad need läbipaistmatuks, takistades valguse läbimist. See lamp on fikseeritud ja kogu LCD taga on lamp, mis pidevalt põleb ja mida kutsutakse taustvalgus.

Väga lihtne näide: kas mäletate vana rohelise numbriga käekella? Niisiis, neil on ainult kaks riiki: läbipaistev või läbipaistmatu. Kui ilmub number (võtab vastu elektrivoolu), on segment läbipaistmatu; kadudes muutuvad nad läbipaistvaks. Nii lihtne.

Allpool toodud esituses on meil idee. Pange tähele, et esimesel pildil elektrivool ei läbi, st valgus läbib, pikslid (I) on läbipaistvad. Kuid voolu rakendamisel muutub struktuur, muutudes kõik risti (LC) ja läbipaistmatuks. Sellega muutuvad pikslid mustaks.

LCD TN töötabMis juhtub, kui vedelkristallile rakendatakse elektrivoolu. Vasakule, paremale ahela / Vikipeedia rakendamisel

Aga värvi? Värvide saamiseks on tehnoloogia arenenud ja LCD-ekraanid on saanud rohkem kihte. Lisaks kahele peamisele olekule – läbipaistvale või läbipaistmatule – on LCD-l nüüd vahetoon, mis muutub vastavalt sellest voolava voolu tasemele. Need asuvad teie ekraanil, mille pikslid moodustavad RGB mustri (punane, roheline ja sinine).

Kõik need värvid annavad 256 värvi, nii et üks piksel suudab toota umbes 16,77 miljonit värvi (256)! Igasse pikslisse siseneva voolu juhtimine on transistor (graafikul S), mis on iga piksli transistor. See transistor asetatakse ekraanile õhukese kile (või kile) abil. Kas sa tead, mida seda tehnoloogiat nimetatakse? TFT (õhukese kilega transistor).

Nüüd teate: TFT on lihtsalt transistoride juhtimiseks mõeldud tehnoloogia tüüp, mitte ekraan ise. Aga kuidas on IPS-iga? Muud ekraanitüübid?

TFT on lihtsalt teatud tüüpi tehnoloogia transistoride juhtimiseks, mitte ekraan ise

PLS LCD

PLS (Plane to Line Switching) ekraanitehnoloogia pole muud kui IPS (paneelilülitus) tehnoloogia parem versioon. PLS-ekraani toodab põhimõtteliselt Samsung ja selle eesmärk on pakkuda paremat heledust, paremaid vaatenurki ja madalama hinnaga pildikvaliteeti. Seda tehnoloogiat tuntakse ka kui Super PLS. PLS LCD-ekraanid pakuvad lisaks paremale nähtavusele ka heledamas keskkonnas 10% suuremat heledust.

Veel üks PLS LCD-ekraani eelis on väike energiatarve, mis aitab säästa nutitelefoni akut. Värv on ka seda tüüpi ekraanil parem ja selgem, nii et see pakub paremaid pilte, eriti filmide vaatamise ajal.

j7 prime2 11J7 Prime 2 koos Stella Daueri PLS / AndroidPIT LCD ekraaniga

Kuid mitte kõik neist pole ainult huvi, sest PLS LCD ekraanil on IPS-iga võrreldes kaks puudust; reageerimisaeg on pisut aeglasem, peaaegu tajumatu, kuid seal see on. Veel üks negatiivne punkt habrasuse tõttu, kuna see ei paku kaitset nagu näiteks Gorilla Glass. Seega olge PLS LCD-ekraaniga nutitelefoni ostmisel valmis ostma kaitsekile.

Mis on IPS-ekraan?

Ok, nüüd me teame, et selleks, et valgus läbiks vedelkristalle ja moodustaks piksleid, on vaja sellele rakendada elektrivool, mis muudab molekulide olekut ja muutub läbipaistmatuks. Kui tuli ei möödu, muutuvad pikslid olenevalt udusest olekust mustaks või muudeks värvitoonideks. See protsess toimub protsessi kaudu, mida nimetatakse Tnõudis Nematic, mida tähistab lühend "TN".

Kui energiat süstitakse kristalli, moondub see, lastes valgusel läbi pääseda. Kuid probleem on selles, et kristall ei ole kunagi täpselt risti, nagu Sharpi pildil. Tegelikult on nad rohkem "mässajad" ja kukuvad laiali. See kaos tekitab värve, mis pole originaalile liiga lojaalsed ja millel on hirmutav perspektiiviprobleem: mida rohkem olete ekraani küljel, seda moonutatud on värv.

Selle probleemi lahendamiseks on teadlased välja töötanud uued kristallide rühmitamise tehnikad. Nad hakkasid klaaskihtide vahel paralleelselt korraldama vedelkristallimolekule. Seda tehnikat nimetatakse Lennuki sisselülitamine, Meie kallis IPS.

AndroidPIT Xiaomi Mi MIX 2S 5143Mi Mix 2S IPS / AndroidPIT ekraan, autor Irina Efremova

IPS-ekraanil lõpeb ekraanipinnale lähemal olevate kristallide moodustumise tõttu vaatenurk automaatselt paremaks ja värvide reprodutseerimine on täpsem. Ilmselt on nende molekulide käitlemise protsess kallim, nii et te ei saa palju IPS-ekraanidega algtaseme nutitelefone. Allpool on Sharpi illustratsioon.

Niisiis jõudsime järeldusele, et paremat IPS-ekraani pole kui TFT, sest IPS-ekraan on TFT-ekraan. Õige kontseptsioon on: IPS on parem kui PN-ekraanid. Kuid PN-ekraanid on üldiselt palju madalamad ja kehva vaatenurgaga (kas mäletate Xperia Z1?). Sony kasutab salapäraselt PN-ekraani. Nüüd on uuel Motorola seadmel täiuslikud vaatenurgad ja värvid, see tähendab, et lihtsalt seda vaadates võime öelda, et tegemist on IPS-ekraaniga, ehkki see kasti ei tähenda.

Pole paremat IPS-ekraani kui TFT, sest IPS-ekraan on TFT-ekraan

Kuid Motorola turundus kõrvaldab ainult IPS-i ja jätab reklaamides ainult TFT-d, lihtsalt selleks, et vältida võrdlust teiste kaubamärkidega, näiteks LG-ga, mis pakub IPS-i kõikvõimalikus. Kuid ta ei valeta, kuid IPS-ekraan on endiselt TFT-ekraan, eks?

Ja IPS Quantum ekraan?

IPS-i probleemi sulgemiseks on meil olemas ka LG G4, mis toob esmakordselt ekraanile Kvantnäidik. Paljud arvavad, et asi on pigem ettevõtte turundamises, kuid see pole nii. LG on tõesti välja töötanud IPS-ekraani. Põhimõtteliselt on suurim erinevus valguse kristalli läbimise viisis.

TFT-värvi IPS ilmub siis, kui valge taustvalgus läbib piksleid ja nende RGB-filtreid (punane, roheline ja sinine). LG uuel Quantumi ekraanil pole see filter tarbetu. Selle asemel on film, mis koosneb nanoskoopilistest kristallidest (tuntud ka kui kvantpunktid), mis kiirgavad valgust. Nende kristallide suuruse minutilised erinevused põhjustavad ekraani kaudu ainult teatud värvivalgust.

lg g4LG G4 / AndroidPIT

Ehkki taustvalgustust on veel, on see vähem intensiivne kui tavaline TFT-ekraan, mille tulemuseks on energiasääst, kuigi tehniliselt mõjutab aku tühjenemist märkimisväärselt vaid väike kokkuhoid. Kuna taustvalgustuse ja pikslite vahel pole filtrit, on tulemuseks ekraanil parem kontrast. Veel üks kvantpunktide kasutamise tagajärg, mis on kasutajale kasulik, on värvi täpsus.

Seega, see pole vale, kui kasutajad ütlevad, et LG G4 ekraan on AMOLED-ekraanile väga lähedal.

Kuidas AMOLED ja OLED ekraanid töötavad?

OLED ekraanid (orgaanilised valgusdioodid) on vanad ja on LED-ekraanide evolutsioon. Ma ei lasku liiga üksikasjadesse, kuid peamine erinevus on see, et OLED-ekraanid ei kasuta vedelkristalle nagu LCD-ekraanid. Kristallide asemel kasutatakse orgaanilisi dioode. Nende aktiivses kihis on orgaanilisi materjale (polümeere) ja need on vedelad ühendid, mida saab paigutada mis tahes pinnale ja mida ei pea eraldi kapseldama nagu LED-ekraanil.

OLED ja AMOLED toimimine on põhimõtteliselt sama ja väga sarnane LCD-ga. Samamoodi paigutatakse diood kahe klaasplaadi vahele, mida nimetatakse polarisaatoriks. Kuid peamine erinevus seisneb energiatarbimises. Pidage meeles, et LCD-ekraanil on kristall läbipaistev või läbipaistmatu, et valgus valgustaks piksleid läbi ja seda valgust nimetatakse taustvalgusKas te ei saa 100% juurdepääsu ajast? Orgaaniliste dioodidega seda ei juhtu.

Lisaks orgaaniliste muundamistega, sarnaselt kristallidele, kiirgavad nad ka oma valgust, see tähendab, et kihte pole vaja taustvalgus, mille tulemuseks on energiasääst. Ilma valguseta, et värviga seguneda, tekitab diood värve, millel on täpsus ja kontrastsus. Kas mäletate, et must AMOLED-ekraan oli intensiivsem?

Kas mäletate, kui teie õpetaja ütles, et musta valgust pole? Ekraanil AMOLED on must väljas, see tähendab, et valgust pole üldse. Vedelkristallekraanil pole kristall kunagi täiesti must, kuid see on läbipaistmatum, kuna taustvalgus püsib kristalli põhjas. Lisaks on ühe kihiga vähem OLED- ja AMOLED-ekraanid õhemad kui LCD-ekraanid.

LG V40 06LG V40 koos P-OLED / AndroidPIT ekraaniga

Kuid mis vahe on AMOLEDil ja OLEDil? Mõiste AMOLED pärineb Aktiivse maatriksdioodi orgaanilise valguse kiirgaja (Orgaaniliste valgust kiirgavate dioodide aktiivmaatriks). Erinevus AMOLED-ekraanidega on õhukesekihiliste transistoride olemasolul. Nüüd lahe osa: kas teate selle filmi nime? TFT, jah, sama TFT, mida kasutati IPS ekraanidel! See tähendab, et ekraanil AMOLED saab nimeks TFT AMOLED.

See tähendab, et ekraanil AMOLED saab nimeks TFT AMOLED

Lõpetuseks on meil veel Samsung ja selle Super AMOLED ekraan. 2010. aastal, olles rahul AMOLED-ekraanidega, otsustas Samsung täiustada oma tehnoloogiat. Nende super ekraan turunduses, tõeliselt Lõuna-Korea ettevõtte ekraan on evolutsioon.

Põhimõtteliselt asetavad nad puutetundliku ekraani kihi AMOLED-ekraani enda sisse. Sel moel eemaldas ta puutetundliku ekraani klaasi, mis kuulub LCD- ja AMOLED-ekraanidele. See muudab ekraani õhemaks, kergemaks ja puutetundlikumaks. Pole juhus, et Samsungi tipptasemel mudelid võidavad alati parimaid ekraanide võrdlusi. Pirni kokkuvõte: TFT (õhukese kilega transistor) Transistori tüüp, mida täna kasutatakse kõigil ekraanidel. Nimelt IPS, AMOLED, Super AMOLED, LED ja OLED, mis kõik on TFT ekraanid.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 0684Galaxy S9 kauni Super AMOLED / AndroidPIT ekraaniga, autor Irina Efremova

Kumb on parem: TFT LCD või TFT AMOLED?

Kuid kõik, mida tahta teada, on parim ekraan: TFT LCD või TFT AMOLED. LCD-ekraanilt pole kahtlust, et kõige silmatorkavam – ja ka kõige kallimates nutitelefonides kõige laialdasemalt kasutatav – on IPS IPS. Kui võtame arvesse G4 ekraani Kvantnäidik, kvaliteet on veelgi parem. Nüüd vali parim suhteline ekraan.

LCD-ekraanil (sel juhul IPS) leiate pildid, mis on sujuvamad ja tegelikkusele lähemal. Kuid kõigil pole sel ajal tundlikke silmi. Enamik inimesi näeb värvide kontrasti, olenemata sellest, kas need on heledamad või mitte. Seetõttu eelistavad enamik inimesi AMOLED-ekraane. Kuna must on tõelisem, on kontrast automaatselt suurem, lõppude lõpuks on kontrast valgete küllastunud heledate värvide ja mustaga küllastunud tumedate värvide erinevus.

androidpit moto X Style 4Moto X Style-l on TFT / AndroidPIT LCD-ekraan

Seetõttu on AMOLED ekraanid heledamad, küllastunud ja efektsed. Teisest küljest pole reaalses maailmas niivõrd palju värviküllastust, seetõttu eelistavad need, kellel on tundlikumad silmad, LCD-d, et muuta värvid tegelikkusele lähemale.

Kuid on üks asi, milles pole kahtlust: Samsung on praegu parim ekraanitootja. Ülemise rea ekraanid, eriti Note'i rida, on alati valitud parimateks kõigis võrdlussaitides konkreetselt piirkonnas. Ja isegi nendega näost näkku on raske teisiti öelda.

Isegi liigse kontrasti "probleemis" pakub Samsung oma nutitelefonides tarkvaravalikuid, et mõned vead parandada. Kuid igavene rivaal ja kaasmaalane LG investeeris ka oma IPS-ekraanile suuri summasid, nii et Quantum Display saavutas suurepäraseid tulemusi, jättes ekraani kontrasti AMOLED-i lähedale madalamate kuludega.

Bnus: Mis saab võrkkesta ekraanist?

Kuulsa Retina väljapanekukontseptsiooni töötas IBM välja 1998. aastal, ehkki me ei seosta seda selle kaubamärgiga. See termin ei põhine teatud tunnustel, vaid väga kõrge eraldusvõimega, kaugemal sellest, mida inimsilm teatud kaugusel eristab. Tegelikult on see IPS-tehnoloogiaga ekraan ja meil on kombeks olla kontaktis Apple'i toodetega. Kuid see on rohkem reklaamieesmärkidel loodud kontseptsioon, mitte iseenda määratlemise allikas.

AndroidPIT iPhone 6 Plus iOS 9 lukustuskuvaVõrkkesta / AndroidPIT ekraaniga iPhone 6

Ja kas eelistate millist tüüpi ekraani? Kas on mingeid kahtlusi?

(tagsToTranslate) üliväsinud (t) võrkkesta (t) ekraan (t) ekraan (t) oled (t) lcd (t) ips (t) pls (t) amoled (t) LED (t) ekraan

Seonduvad postitused

Back to top button

Tuvastati reklaamiblokeerija

Meie saidi kasutamise jätkamiseks peate eemaldama AD BLOCKERI AITÄH