Maa “eraldab gaasi” Kuule iga kuu

Jaapani teadlased leidsid, et seal on bioloogilist päritolu, see tähendab tõenäoliselt maismaataimedest pärinevaid hapnikuosakesi, mida transporditakse Kuule “magnetosfääri tuule” ioonide mõjul.

Avastus põhineb aastatel 2007–2009 Jaapani kosmosesondi Kaguya kogutud andmetel koos oma osakesteanduriga, mis tiirles ümber loodusliku satelliidi.

Looduses avaldatud uuringus selgitab Jaapani teadlaste meeskond, et ka Kuu saab Maa sarnaselt Päikeselt “kiirgavat” energiat iga päev, kuid kuu viis päeva on planeedi magnetvälja varjus – kui see nende kahe vahel möödub. – kaitstud.

Sel perioodil tekitab magnetvälja vastastikune mõju päikesetuulega pika elektrilaenguga osakeste lehe. Esmaspäeval avaldatud uuring näitas kõrgema energiaga O + ioonide olemasolu, kui Kaguya läbis “kilbi” osakesi. Seda energilisemat hapniku iooni ei tuvastata, kui Kuu asub väljaspool Maa magnetosfääri.

Kogutud andmete lugemine võimaldas meeskonnal järeldada, et O + ioonide kõrge kontsentratsioon ei tulene päikesetuulest, vaid Maa atmosfäärist, mida taimed võivad fotosünteesi käigus tekitada.

See teooria aitab mõista, kust pärinevad Kuult leitud hapnik ja vesinik, ning võimaldab meil teada saada, kas seda on võimalik loodusliku satelliidi pinnal muuta veeks.