Mark Zuckerberg sĂĽĂĽdistab Indiat miljardi inimese hĂĽlgamises

Eelmisel nädalal otsustas India telekommunikatsiooni regulaator TRAI blokeerida riigi programmi Free Basics. Kõik põhinevad argumendil, et Facebooki algatus tuua Internet ja veebiteenused vaestele tasuta tekitab küsimusi Interneti-neutraalsuse kohta.

Täna, 28. detsembril kirjutas sotsiaalvõrgustike tegevdirektor ja Free Basics projekti mentor Mark Zuckeberg ajalehes Times of India arvamusartikli, milles ta kahetseb ja mõistab hukka India võimude tehtud otsuse.

Põhja-Ameerika ettevõtja ütleb oma tekstis, et 21. sajandil on Interneti-ühenduse olemasolu esmavajadus, näiteks juurdepääs raamatukogus olevatele raamatutele, haiglas tervishoiuteenustele või kooliharidus. Nagu ka see teenus, on vaja tasuta kiude.

„Kui nõustume, et kõigil on õigus Internetile juurde pääseda, siis peame toetama põhilisi ja tasuta Interneti-teenuseid. Selle asemel, et soovida sellele teenusele tasuta juurdepääsu pakkuda, levitavad programmi Free Basics kriitikud jätkuvalt valeväiteid – isegi kui see tähendab miljard inimest maha jätma, “ĂĽtles Facebooki boss.

Zuckerberg lisas seejärel: „See ei ole seotud Facebooki ärihuvidega – samuti pole Facebookis tasuta põhitõdesid. Kui inimesed kaotavad juurdepääsu põhi- ja tasuta teenustele, kaotavad nad ainult need võimalused, mida Internet täna pakub ”.

Kuigi tema sotsiaalvõrgustikus pole ühtegi reklaami, on Facebook olemas piiratud arvul Internetist juurdepääsetavatel teenustel, mida Free Basics pakub koostöös telekomioperaatoritega.

Mis puutub argumenti, et sel moel loovad organisatsioonid kahekiiruse, manipuleeriva Interneti, vastas Mark Zuckeberg, öeldes, et pooled programmist Vabad põhitõed ligipääsevad inimesed maksavad lõpuks selle eest, et esimese 30 päeva jooksul oleks Internet rohkem ja parem.