Mida tähendab rämpspost? Vaadake, kuidas seda vältida e-posti ja sotsiaalmeedias

Rämpspost on üldine Interneti-termin, mis mitte ainult ei viita otseselt soovimatule e-kirjale, vaid ka käitumine sotsiaalsetes võrgustikes võltsuudiste levitamiseks ja voo jaoks liikluse loomiseks. Lisaks toimivad need vektoritena andmepüügirünnakute või isegi petuskeemide jaoks, mida petturid üha enam välja töötavad. Iga päev saadetakse e-posti teel hinnanguliselt üle 100 miljardi rämpsposti. Järgmisena vaadake kõiki praktika üksikasju ja saate teada, kuidas vältida seda tüüpi sisu saamist.

LOE: Instagrami näpunäited näitavad, kui paljud on teie fotosid vaadanud

1/6 Rämpsposti, soovimatu ja tĂĽĂĽtu sisu mõistmine on e-kirjade ja sotsiaalvõrgustike kasutajate rutiinis – Foto: Pond5

Rämpsposti, soovimatu ja tĂĽĂĽtu sisu mõistmine on e-kirjade ja sotsiaalvõrgustike kasutajate rutiinis – Foto: Pond5

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid soodushinnaga tooteid? Leidke TechTudo võrdlus

Rämpspost on sisu, mille saatja saadab ilma saaja nõusolekuta. Seoses peamiselt e-postiga – kuid nĂĽĂĽdseks ka sotsiaalvõrgustikes – koosneb see materjal kaupade ja teenuste reklaamsõnumitest, kuid võib hõlmata kurjategijate kasutatavaid andmepĂĽĂĽgipraktikaid.

Seda tüüpi sõnumite liikluse maht on muljetavaldav. Veebisait SpamLaws, mis arutab ja pakub Internetis privaatsuse ja turvalisusega seotud küsimusi, annab teada, et kogu maailmas saadetakse päevas 250 miljardit e-kirja. Sellest komplektist sobib vähemalt 45% rämpsposti klassifikatsiooni, mis vastab enam kui 112 miljardile e-kirjale.

2 kuuest hinnanguliselt on ligi pool (45%) kogu maailma e-posti liiklusest rämpspost – Foto: Reproduction / Filipe Garrett

Hinnanguliselt on ligi pool (45%) ĂĽlemaailmsest e-posti liiklusest rämpspost – Foto: Reproduction / Filipe Garrett

Rämpsposti termini päritolu kohta on mitu versiooni. Ăśks neist väidab, et see termin on tegelikult lĂĽhend “Mass Send and Post Ads”. Teised väidavad, et see fraas oli tegelikult laenatud Monty Pythoni vanast naljakast ingliskeelsest visandist, kus tegelased laulavad segamata sööklas sealiha konservi kaubamärki “Rämpspost”.

Ajalooliselt on aktsepteeritud, et esimene rämpsposti juhtum toimus 1994. aastal, kaasates kahte advokaati, kes olid osa arutelu- ja artiklite esitamise foorumist, saates lõpuks kõigile osalejatele loteriiga seotud sõnumi. Liiklus ohustas isegi foorumi jõudlust ja vihased kasutajareaktsioonid tähistasid episoodi koheselt rämpspostina, viidates Monty Pythoni skitile: sisu, mida keegi ei küsinud, saabus mitu korda, ärritavalt ja lõpetas igasuguse muu foorumi arutelu.

See tähis tugevdab ideed, et rämpspost pole midagi muud kui sisu, mis jõuab teieni soovimatult, täites teie postkasti – või filtreerides rämpspostiseansse – teie e-posti teenuses.

Mis tüüpi rämpspost on?

  • Reklaam: Rämpspostiliikide seas on see sisu levinuim saaja soovimatu reklaam ning see võib olla nii seaduslik kui ka ebaseaduslik toode ja teenus. Ăśldiselt ei paku need mingit riski, lihtsalt täida oma postkast ja raiska aega;
  • Võltsuudised: Interneti kuulujutud ja vandenõuteooriad võivad ilmuda rämpspostina. See meetod sarnaneb võltsuudiste levitamisega sotsiaalvõrgustikes: sisu on varustatud murettekitava pealkirjaga, viitab olukorrale, mis kutsub esile viha ja kutsub kasutajat ĂĽles saatma materjali võimalikult paljudele kontaktidele;
  • Kett: mille eesmärk on võltsuudiste rämpspost, panustavad ketid ebausklikele kasutajatele ähvarduste punumiseks: kui te ei jaga 10 teise inimesega e-kirja, on teil vedanud, kaotate raha jne. Teised lähenemisviisid on konksude kohandamine positiivsemate tulemuste saavutamiseks: näiteks X-inimesega paremaks õnnestumiseks meilide jagamine, spetsiaalsete inimestega kohtumine või töökoha leidmine;
  • Tärn: andmepĂĽĂĽgirĂĽnnakud, mis kasutavad rämpsposti, et proovida ohvritelt raha saada, lubades juurdepääsu salapärasele pärandile või tulevast rahalist hĂĽvitist, kui kasutaja on valmis viivitamatult panustama konkreetsesse eesmärki. Samuti võivad petturid rakendada rämpsposti, et suunata kasutajad isiku- ja pangaandmete pealtkuulamise taha võltsitud poodide ja pangalehtedele;
  • Viirus: on ka võimalik, et rämpspostiga kaasneb mingisugune pahavara, kas manuste või linkide kaudu, mis suunavad kasutajaid alla laadima ja käitama mõnda pahatahtlikku tarkvara, mis on võimeline nakatama arvuteid igasuguse pahavara levitamiseks.

Neli nõuannet oma teabe kaitsmiseks veebis

Neli nõuannet oma teabe kaitsmiseks veebis

3/6 Pettus kas e-posti või suhtlusvõrgustike ja sõnumsideteenuste kaudu on rämpsposti ohtlikum vorm – Foto: Disclosure / PSafe

Pettus nii e-posti kui ka suhtlusvõrgustike ja sõnumsideteenuste kaudu on rämpsposti ohtlikum vorm – Foto: Disclosure / PSafe

Rämpspostiga seotud riskid varieeruvad otseselt sõltuvalt sisu tüübist ja autori levitamise eesmärgist. Kui kõnealune rämpspost on lihtsalt reklaam, on teie suurimaks koormaks aja ja tootlikkuse kaotus, mis tuleneb vajadusest meil avada ja postkastist eemaldada.

Palju suurem probleem on keerukam rämpspost, mis on ette valmistatud muuks otstarbeks, näiteks rämpsposti levitamiseks, või strateegiad saajate pettuse püüdmiseks. Seda tüüpi e-kirjade teadmatus võib põhjustada tõsiseid rahalisi kahjusid ja sellest on raske taastuda, sest nende materjalide levitamise taga on tavaliselt kurjategijad, kes loovad rämpsposti levitamise strateegiaid, mis hõlmavad nende jälgi ja takistavad ametivõime neid tuvastamast. .

Päevase tohutu rämpspostimahu teine ​​probleem on see, et olulistest meilidest on üsna lihtne ilma jääda. Mõnikord võib teie Interneti-teenuse pakkuja teha vigu ja tajuda olulisi sõnumeid rämpspostina. Samamoodi, kui teie postkast on rämpsposti täis, pole teil ruumi enam e-kirju saada ja see võib viia ka oluliste sõnumite puudumiseni.

Kus on rämpspost?

Ehkki seos e-postiga on veelgi ilmsem, ei ole korduva, soovimatu ja ebameeldiva sisu pidev pommitamine enam ainult postkasti ainus. Rämpsposti leidub täna sotsiaalvõrgustikes, näiteks Facebookis ja Twitteris, või isegi sõnumsideteenustes, näiteks WhatsApp.

Selles kanalis muutub sisu levitamise viis. Näiteks WhatsAppis pole peamine rämpsposti tüüp reklaam, vaid võlts ja hiljutised uudised, mis õhutavad saajaid oma kontaktidega materjali jagama, millele järgnevad petuskeemid, mis üritavad andmeid pealt kuulata ja ohvritelt raha varastada. Facebookis on rämpsposti levik rohkem seotud reklaamiga, kuigi eksisteerivad ka võltsuudised, vihakõne ja petuskeemid.

Kuidas ma saan rämpsposti vältida?

4/6 Soovimatu sisu rämpspostina registreerimine, kasutajate teavitamine ja kontode blokeerimine on peamised viisid tava vältimiseks – Foto: Reproduction / Filipe Garrett

Soovimatu sisu rämpspostina registreerimine, kasutajatest teavitamine ja kontode blokeerimine on peamised viisid tava vältimiseks – Foto: Reproduction / Filipe Garrett

E-postis on esimene ettevaatusabinõu märkida alati rämpspostiks kõik sõnumid, mis teie arvates sobivad soovimatu reklaami määratlusega. See juhendab teie kasutatavat e-posti teenust nii, et teaksite, kuidas pakkuda selle saatja uute sõnumite jaoks õiget sihtkohta mitte ainult oma kontol, vaid ka teistel platvormi kasutajatel. Teine oluline ettevaatusabinõu on mitte osaleda ahelates ja mitte jagada võltsuudiseid, mis lõpuks teieni jõuavad.

Lõpuks on oluline ka meeles pidada, et kui saate rämpsposti, siis sellepärast, et keegi teine ​​omab teie e-posti aadressi. Seetõttu proovige olla ettevaatlik, hoides oma e-posti aadressi privaatsena ja piirdudes oma mobiilinumbriga ning avaldades selle ainult usaldusväärsetele inimestele ja veebisaitidele.

Viiest kuuest suhtlusvõrgustikust on saanud võimas uudis ja uusimad rämpspostitĂĽĂĽbid – Foto: Avalikustamine / Facebook

Suhtlusvõrgustikest on saanud võimas uudis ja kõige uuemad rämpspostiliigid – Foto: Disclosure / Facebook

Facebookis on soovitatav, et kasutajad kontrolliksid lisaks oma kontoga seotud rakenduste ja mängudega ka oma kontole juurdepääsu logisid ja tegevust, välistades kõik tundmatud suhtlused. Sotsiaalsed võrgustikud kaaluvad rämpspostitusi lehtedelt, mis paluvad kasutajatel jagada või meeldida, avaldades linke, mis viivad reklaamideni, lehti, mis postitavad sama sisu mitu korda, või profiile, mis postitavad iga päev mitu asja.

Instagramis on mitu soovitust, et vältida rämpspostikonto taotlustest ülekoormamist. Saate muuta oma konto privaatseks, lülitades välja sarnased profiilisoovitused. Veel üks huvitav toiming on lisaks blokeerimisele ka õigusrikkumisest teatamine.

WhatsAppis võib rämpspost olla väga erinevat tĂĽĂĽpi – alates võltsuudistest ja värskendustest kuni petuskeemideni – ja see nõuab suuremat tähelepanu. PĂĽsige lainel ja olge kursis kontaktide saadetud sõnumitega, mis ei järgi standardeid. Kui ilmub sõber kahtlase sõnumiga, keel ja sisu, mis erinevad teie käitumisest, võib teie telefon olla nakatunud mõne pahavaraga, mis käivitas hulgisõnumi. Sellistel juhtudel ĂĽritab sisu tavaliselt uudishimu tekitada, et faile alla laadida või suhelda linkidega, mis võivad seadme mõne pahavaraga nakatada. Samuti on võimalik blokeerida kahtlased kontaktid.

6/6 “Koroonaviiruse abi”? WhatsAppi petuskeemid Covid-19-l jõudsid enam kui 2 miljonini – Foto: Marcela Franco / TechTudo

“Koroonaviiruse abi”? WhatsAppi petuskeemid Covid-19-l jõudsid enam kui 2 miljonini – Foto: Marcela Franco / TechTudo

Twitter kasutab rämpsposti reklaamimisel rea tehnoloogiaid, mille eesmärk on tuvastada kahtlased kontod – nii tegelike kasutajate kui ka robotite käest. Tööriista reageerimisvõime on aga piiratud ja ĂĽks viis võitluses abistada on alati võimalikest õigusrikkuritest teatamine.

Kasutaja seisukohast on rämpspostitajate vältimiseks kõige tõhusam viis kahtlaste kontaktide blokeerimine. Sotsiaalvõrgustik selgitab, et teiste kasutajate tuvastamise ja kaebuste tõttu rämpspostina tabatud kontod kaotavad nähtavuse ja võivad lõpuks keelata.