millist neist peaksite oma SSD jaoks kasutama?

millist neist peaksite oma SSD jaoks kasutama?

GPT või MBR partitsioon: millist neist peaksite oma SSD jaoks kasutama?

Kui ühendate SSD-draivi Windowsiga, peate valima Master Boot Record (MBR) või GUID partitsioonitabeli (GPT) vahel. See on meetod, mis sisaldab teavet selle kohta, kuidas andmeid ühikus hoitakse. Aga kuidas sa tead, millist neist kasutada?

Analüüsime ka erinevust MBR ja GPT vahel, hinnates lisaks, milline on teie SSD jaoks parim. Ehkki GPT on kaasaegsem ja sellel on rohkem eeliseid, on mõned unikaalsed olukorrad, kus teil võib vaja minna MBR-i.

MBR või GPT?

Ühesõnaga, peod on ainult osa seadmest, mille jaoks te andmeid arvutisse salvestate. Kõvakettale on teil alati vaja vähemalt ühte partitsiooni. Ehkki teil võib olla ainult üks füüsiline draiv, saate selle jagamiseks osapoolte abil ja igale sektsioonile erinevaid tähti määrata.

MBR võimaldab teil luua ainult neli peamist osapoolt. Selle piirangu saate siiski loogiliste partitsioonide abil ületada. See tähendab, et lisaks laiendatud partitsioonile saate luua kolm peamist osapoolt. Selles laiendatud partitsioonis võivad teil olla loogilised peod.

MBR-i suurim piirang on see, et te ei saa kasutada loogilisi partitsioone, näiteks alglaadimismahtusid, mis on Windowsi opsüsteemi failide partitsioonitüübid. Näiteks võib teil olla Windows 10 ühes partitsioonis ja Windows 7 teises. Enamiku inimeste jaoks pole see probleem, välja arvatud juhul, kui soovite installida samasse arvutisse mitu opsüsteemi.

GPT-l pole samu piiranguid. Ăśhes GPT-seadmes saate luua kuni 128 osapoolt, ilma et peaksite kasutama alternatiivseid loogiliste partitsioonide lahendusi. 128 limiidi on kehtestanud Windows (muud opsĂĽsteemid, nagu Linux, lubavad enamat), kuid tundub, et te ei vaja nii palju osapooli.

Kokkuvõte:

  • MBR-il võib olla neli peamist osapoolt;
  • GPT-l võib olla 128 osapoolt.

MBR ja GPT maht

SSD-d on üldjuhul kallimad kui HD-d, kuid hinnavahe kitseneb aja jooksul. Lisaks kasvab SSD maht üha enam. Kui teil on sellesse investeerimiseks suhteliselt kõrge väärtus, võib teil olla 4 TB SSD. Ühiku maht on see, mis määrab teie otsuse MBR või GPT vahel, kuna neil on erinevad piirid.

Selle taga olevad tehnilised aspektid on keerukad, kuid MBR on piiratud mahuga ja sektorite arv on piiratud – loogiliste sektorite esindamiseks on saadaval ainult 32 bitti. MBR saab kasutada ainult kuni 2 TB salvestusruumi. Midagi suuremat ja täiendavat kettaruumi tähistatakse jaotamata ja kasutamiskõlbmatuks.

GPT lubab 64 bitti, mis tähendab, et salvestuslimiit on 9,4 ZB. See on zettabytes alates sextillion baitidest või gigabaitidest jalajäljest. Praktikas tähendab see tegelikult seda, et GPT-l pole võimsuse piire (reaalses maailmas praktiline). Võite osta mis tahes mahuühikut ja GPT-ga saate kasutada kogu ruumi.

Kokkuvõte:

  • MBR toetab kuni 2 TB;
  • GPT töötleb kuni 9,4 ZB.

MBR ja GPT partitsioonide taastamine

MBR salvestab kõik partitsioonide ja alglaadimisandmed ühte kohta. See tähendab, et kui midagi katki läheb, on teil probleem. Kui on andmeid, mis on MBR-iga rikutud, saate seda teada saada ainult siis, kui süsteem ei käivitu. MBR-i taastamine on võimalik, kuid mitte alati edukas.

GPT on selles osas palju parem, kuna see salvestab mitu initsialiseerimisandmete koopiat mitme osapoole kohta tabeli päise algusesse ja lõppu. Kui üks partitsioon saab kahjustatud, saab ta taastamiseks kasutada mõnda teist partitsiooni.

Lisaks on GPT-l veatuvastuskood, mis hindab käivitamisel partitsioonitabelit ja kontrollib, kas nendega on midagi valesti. Kui see tuvastab tõrke, võib GPT proovida selle ise parandada.

Kokkuvõte: Kõige veakindlam GPT.

MBR- ja GPT-partitsioonide ĂĽhilduvus

BIOS ja UEFI on liidesed, mis teie arvuti lähtestavad. Ehkki mõlemal on sama eesmärk, on nad erinevad. Vanim BIOS (eksisteerinud alates 1980. aastatest) ja uus süsteem, mis on ostetud alates 2010. aastast, kasutavad tõenäoliselt UEFI-d. Teie võime kasutada MBR-i või GPT-d sõltub teie süsteemi toetatavast liidesest:

  • Windows 10, 8 / 8.1, 7 ja Vista 64-bitine versioon nõuab GPT-ĂĽksuste käitamiseks UEFI-põhiseid sĂĽsteeme.
  • Windows 10 ja 8 / 8.1 32-bitine versioon nõuab GPT-ĂĽksuste käitamiseks UEFI-põhist sĂĽsteemi.
  • Windows 7 ja 32-bitine Windows Vista ei saa GPT-draive käivitada.
  • Kõik mainitud Windowsi versioonid saavad lugeda ja kirjutada GPT-draividele.

Kokkuvõte:

  • MBR sobib hästi vanade opsĂĽsteemide jaoks;
  • GPT sobib kõige paremini kaasaegsete arvutitega.

MBR vs GPT: kumb on parem?

Asjatundmiseks on GPT parim. oluline, kui SSD-l on rohkem kui 2 TB. Kuid GPT on vastupidavam korruptsioonile ja selle partitsioonide haldamine on parem. uusim ja usaldusväärsem standard.

SSD-d töötavad erinevalt HD-st, kusjuures üheks peamiseks eeliseks on asjaolu, et nad saavad Windowsi väga kiiresti käivitada. Kuigi MBR ja GPT töötavad hästi, on selle kiiruse täielikuks kasutamiseks vaja UEFI-põhist süsteemi. Seetõttu teeb GPT ühilduvuse põhjal kõige loogilisema valiku.

Millal peaksite MBR-i kasutama? Tõesti, ainult siis, kui soovite käitada vanemat opsüsteemi. Tavakasutajad ei pruugi seda teha, eriti kuna SSD-d sobivad paremini praeguste opsüsteemide jaoks, näiteks Windows 10.

Näiteks SSD-de kasutamine Windows XP-s vähendab draivide eluiga ja jõudlust märkimisväärselt, kuna puudub funktsioon nimega TRIM.

Kokkuvõte: Kasutage GPT-d.

Kuidas kontrollida, kas teie ketas kasutab MBR-i või GPT-d

Kui soovite teada saada, kas teie praegune SSD kasutab MBR-i või GPT-d, on see lihtne. Vajutage Windowsi klahvi + X ja klõpsake nuppu Kettahaldus. Leidke üksus alumiselt paneelilt, paremklõpsake sellel ja klõpsake nuppu Atribuudid.

12