Mis on stalkerware, rakendus, mida kasutatakse inimeste luuramiseks

Mis on stalkerware, rakendus, mida kasutatakse inimeste luuramiseks

Üks viimase aja suurimaid õnnestumisi Netflix, seeria Sina on käivitanud arutelu asjade üle, millest olete tõenäoliselt väsinud lugemast: privaatsus, andmeturve ja veebipõhine kokkupuude. Mitte ainult ilukirjanduses, et sotsiaalvõrgustikes on juhtumeid profiili spionaažist. See on ülemaailmse raporti tulemus stalkerware 2019. aastal turvaettevõttelt Kaspersky, mis tõstab esile programmide kasutamise kasvu, mis nuhkivad kasutajaid, ilma et nad seda teaksid.

Milline jälitaja?

Stalkerware on uus pahatahtliku tarkvara kategooria, mis seda teeb: ilma kasutaja nõusolekuta jälgib see tööriist kogu aeg seadme omanikku. See termin on alates teise hooaja debüüdist olnud üha kuulsam Sina, eelmise aasta detsembris, kuna peategelane Joe Goldberg (Penn Badgley) kasutas ühe oma ohvri mobiiltelefonile installitud spiooniprogrammi ilma tema kahtlustuseta.

Pagasi teeb ohtlikuks see, et neid on ohvri seadmes raske tuvastada. Kuna ta ei tea, et teda jälgitakse, lõpeb tundlik teave riskidega, sealhulgas asukoha, sirvimisajaloo, SMS-ide, rakenduses salvestatud failide, muude kaudu sotsiaalvõrgustike kaudu jagatava sisuga. Mõni neist programmidest on jõudnud keerukuseni, mis on võimeline videot või heli reaalajas salvestama.

Sa oled oma sari

Mitte ainult sarja pärast Sina, on valveseadmeid otsinud eriti inimesed, kes soovivad oma partnerite elu nuhkida. Paljud riigid ei keela seda tüüpi tööriistade kasutamist, hõlmates isegi mitmeid küsimusi eetika ja privaatsuse kohta. Õnneks pole neid ametlikes rakenduste poodides saadaval.

Oluline on seda tähele panna stalkerware pole võrdne nuhkvara. Lisaks terminitele, mis viitavad teenustele, mis saavad teiste kaudu oma seadmeid salaja jälgida, on nuhkvara veel surmavam oht, kuna see kipub varjatud veebiprogrammide allalaadimisel, eriti selleks, et koguda ohvritelt pangateavet. Stalkerware omakorda peategelast luurab kasutajaid.

Esinemissagedus

Kaspersky uuringu kohaselt kasvas stalkerware tarkvara kasutamine Brasiilias 2019. aastal 228%. Siin avastas või blokeeris selle programmi installimise püüdlusi rohkem kui 4 tuhat üksikut kasutajat, võrreldes 2018. aastal registreeritud 1200 kasutajaga.

Naissoost ohvrid kannatavad kõige enam jälitajate tõttu, sest lisaks kokkupuutele ei otsi paljud jälitusprogrammi leidmisel abi. "Uuringud on näidanud, et 70% küberspionaaži ohvriks langenud naistest kannatavad ka vähemalt ühe partneri füüsilise ja / või seksuaalse vägivalla all," ütles partnerfirmade koduvägivallatsejatega töötamise Euroopa võrgustiku kommunikatsioonijuht Anna McKenzie. mis aitab raportist.

Usume, et ohvritele orienteeritus on parim relv stalkerware vastu. Esiteks peavad ohvrid mõistma toimuvat, teadma, mida saab teha, ja saama juhiseid selle kohta, mida tuleks järgmisena teha. Asjatundjate juhendamise abil saab ta kaaluda, kas programmi eemaldamine võib põhjustada täiendavat kahju, näiteks tuletada ründajatele meelde, et programm on leitud, andes neile võimaluse kustutada tõendusmaterjal, mida saab kasutada võimalike uurimiste jaoks, lisas ta. Fabio Assolini, Kaspersky vanemteadur.

Kuritegevuse jälitamine Brasiilias

Põhiseaduse ja justiitskomisjon (CCJ) kiitis eelmise aasta augustis heaks seaduse eelnõu, millega karmistati karistusi "jälitamise" eest, olgu selleks siis obsessiivne füüsiline väärkohtlemine või Interneti kaudu. Kuritarvitamise kuriteod on muutunud Brasiilia seaduste osaks, kuid praegune tekst on 1941. Interneti ja elektrooniliste seadmete tõttu on nüüd otsustatud, et kuritegu kiusatakse teisi taga või ahistatakse neid kiiremas korras, kas füüsiliste või elektrooniliste vahendite abil. , põhjustades ohvri hirmu ja häirides tema vabadust.

Uues tekstis näidatakse kuue kuu kuni kahe aasta pikkust vanglakaristust või tagakiusamise eest trahve. Kui jälitajat viib läbi rohkem kui üks isik, kui kurjategija on ohvriga lähedases olukorras või kui relva kasutatakse, võib karistust pikendada kolme aastase vanglakaristuseni.

Kuidas pagasi tuvastada?

Kuna tegemist on varjatud viisil töötava tarkvaraga, on stalkerwareside tuvastamine keerulisem kui teiste pahatahtlike programmide puhul. Siiski on võimalik pöörata tähelepanu mõnele tähisele, mis võib tähendada, et sellised programmid töötavad seadmes vaikselt.

Esimene samm on kontrollida oma mobiilsidevõrgus kasutatud andmemahtu. Selle põhjuseks on asjaolu, et isegi taustal töötades nõuab programm Internetti rĂĽndajale ohvrite andmete eemalt saatmist. Oma mobiilsideandmete tarbimist saate kontrollida oma mobiiliseadete kaudu. Muud akudega seotud funktsioonid: kui teie seade on just käivitatud ja näete aku tarbimise dramaatilist vähenemist, isegi ilma seadmes paljusid toiminguid tegemata, võisite teid luurata. Samuti pidage meeles telefonikõnede ajal tekkivaid imelikke helisid või helisid – sel juhul võib teie kõne lindistada kolmas osapool.

Kuidas takistada stalkerwaeride installimist?

Et programm ei saaks teie nutitelefonides toimuvat jälgida, on Kaspersky eraldanud hulga näpunäiteid:

  • Kaitske oma seadet väga tugeva parooliga. Biomeetria ja näotuvastus lisavad täiendava turvalisuse kihi, kuid sisestage alati parool.
  • Muutke oma parooli regulaarselt ja ärge jagage seda kunagi kellegagi, isegi pereliikmetega.
  • Blokeerige oma mobiiltelefonil kolmanda osapoole rakenduste installimine. Androidis saate juurde pääseda Seadistused> Turvalisus> ja eemaldage valikute märkimine Tundmatu allikas.
  • Kontrollige regulaarselt seadmesse installitud rakendusi ja kustutage rakendused, mida te ei vaja. Kontrollige ka rakendusi, millel on kahtlased õigused, näiteks juurdepääs GPS-i jälgimisele, SMS-i jälgimisele ja kõnede salvestamisele.