Moore’i seadus on 50 aastat vana, kuid see ei pruugi kaua kesta
RAÄŚUNALNIK

Moore’i seadus on 50 aastat vana, kuid see ei pruugi kaua kesta

Selle sajandi alguses hoiatas Inteli president Andy Grove, et tema eelkäija kehtestatud seadused võivad energia kadumise probleemidest otsa saada.

Tõsi on see, et siiani on kahtlemata prognoos, et protsessorite tihedus kahekordistub iga kahe aasta tagant, ning et homme tähistatavas ajakirja Electronics Magazine teadusuuringute väljaande 50. aastapäev pole viimase aasta tehnoloogiliste uuenduste all kannatanud.

Pooljuhtide pidev areng on aidanud parandada kogu arvutitööstust ja kui protsessorid muutuvad tõhusamaks, on ka miniatuurimine võimaldanud neil muutuda väiksemaks ja energiatõhusamaks.

gordon moore

Saavutused töötlemisel on laienenud paljudele arvutivälistele aladele, nagu näiteks mobiiltelefonid, autod ja paljud muud tänapäeval targemaks muutuvad seadmed, selgitab Gordon Moore.

Võimalust transistorite arvu vähendamiseks samas ruumis piiravad aga füüsikaseadused ja Intel on seda ka ise tunnistanud.

Viimastel aastakümnetel protsessoriturgu juhtinud ettevõte on investeerinud 14-nanomeetrisesse tootmisprotsessi, mis on paranemine eelmisele 22 nanomeetrile, millest loobutakse. Kõik viitab sellele, et Intel suudab järgmisel aastal lüüa 10 nanomeetrit ja töötab juba kuni 7 nanomeetri vähendamise kallal, mis võiks töötada isegi 2018. aastal.

graafiline

Eeldades evolutsiooni iga kahe aasta tagant Ăśletamise seaduses, võib 2020. aastaks jõuda viie nanomeetrini, kommertsialiseerimine on 2022. aastal ja palju võib arvata, et sellega saab miniaturiseerimine otsa isegi enne, kui Gordon Moore’i seadused jõuavad 60 aastani.

Praegu protsessorites kasutatava räni asendamine teist tüüpi materjalidega, näiteks grafeeniga, võib olla üks võimalus.

Allpool loodud video kirjeldab 14 nanomeetri tootmisprotsessi ja Gordon Moore sõnu pooljuhtide evolutsioonist ja tööstuse tulevikust.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi

Toimetuse märkused. Uudiseid on ajakohastatud, et lisada rohkem teavet ja videoid.