NameExoWorlds: kampaania, milles nimetatakse üle 780 000 osalejaga eksoplaneete ja tähti

IAU poolt Portugali jaoks valitud planeedisüsteem on HD 45652, mis asub Ükssarviku tähtkujus Maast 117 valgusaasta kaugusel. Selle süsteemi eksoplaneedid avastas 2008. aastal Euroopa astronoomide meeskond portugali Nuno Santose juhtimisel Astrofüüsika ja kosmoseteaduste instituudist.

Algatuse esimene etapp toimus oktoobris ja sellele laekus üle 50 ettepaneku koolidelt, ülikoolidelt, astronoomiaklubidelt ja kultuuriühingutelt, kus hääletas kaheksa parimat.

Kokku anti üle 5000 hääle ning valitud paariks olid Lusitânia ja Viriato, austusavaldus Pürenee poolsaare läänepiirkonna vanale nimele, kus tänapäeval asub suurem osa Portugalist, ja luusani rahva kuulsaim juht.

Võitjate nimed pakkus välja rohkem kui üks ühing, kusjuures Escola Secundária Carlos Amarante Bragast, EBI Gualdim Paisi kool Pombalist ja Castelo da Maia kooligrupp olid Portugali “ristivanemad” selles algatuses.

Rahvusvahelisel tasandil on ka olulisi viiteid, näiteks Bran ja Tuiren, mütoloogiliste koerte nimed Iiri legendist Brani sünnist, mis nimetaks nüüd planeeti HAT-P-36b (Kliid), mis tiirleb ümber tähe HAT-P-36 (Tuiren) aastal hagija tähtkuju.

Jordaanias valiti põliselanike iidsete linnade ja kaitsealade nimed Wadirum ja Petra eksoplaneedile WASP-80b ja täht WASP-80 Kotka tähtkujus.

Kuid on ka Malaisias valitud vääriskivide ja Burkina Faso oluliste jõgede nimesid, mida nüüd igavesti seostatakse eksoplaneetidega.

Uurimiseks palju ruumi. Ja kui seda nimetada

“Viimase põlvkonna astronoomilised vaatlused on viinud rohkem kui 4000 eksoplaneedi avastamiseni muude tähtede kui päikese orbiidil – nn eksoplaneedid. Avastuste arv kahekordistub iga kahe ja poole aasta tagant, paljastades uskumatu hulga uusi planeete ning asetades Maa enda ja PäikesesĂĽsteemi perspektiivi. “Statistiliselt on suurema osa taevatähtede orbiidil tõenäoliselt planeedid,” selgitas NameExoWorldsi juhtkomitee kaasesimees Eric Mamajek.

Ehkki astronoomid kataloogivad oma uusi avastusi telefoninumbritĂĽĂĽpide tähistamise abil, on nii astronoomide kui ka avalikkuse seas järjest suurem huvi end “tõsiseks” nimetada, nagu seda tehakse PäikesesĂĽsteemi kehade suhtes, selgitas teadlane.

Rahvusvaheline Astronoomia Liit (IAU) on asutus, kes vastutab taevakehadele nimede ja ametlike nimetuste määramise eest, mistõttu IAU100 tähistamist 2019. aastal kasutatakse erisündmusena, et anda igale riigile võimalus nimetada planeedisüsteem, mis koosneb eksoplaneedist ja tähest. võõrustaja.

IAU100 NameExoWorldsi projektijuht Eduardo Monfardini Penteado ĂĽtles, et „kampaania IAU100 NameExoWorlds annab avalikkusele ainulaadse võimaluse aidata valida ĂĽle 100 uue maailma ja nende tähtede nimesid, tehes IAU-ga koostööd nimeteemadel, mida saab kasutada sĂĽsteemi tulevaste avastuste loetlemiseks. . “

Igale riigile valitud tähed on piirkonnast nähtavad, piisavalt eredad, et neid saaks jälgida väikese teleskoobi kaudu. Portugali jaoks on IAU poolt valitud planeedisüsteem HD 45652, mis asub Ükssarviku tähtkujus, 117 valgusaasta kaugusel Maast, mille avastas 2008. aastal Euroopa astronoomide meeskond portugali Nuno Santose juhtimisel Astrofüüsika ja Kosmoseteaduste Instituudist. osalenud ESA missioonil, mis täna laseb kosmosesse satelliidi, et avastada rohkem saladusi eksoplaneedilt Cheops.

Rahvusvaheline AstronoomiaĂĽhing selgitab, et uute nimedega eksoplaneedid on tavaliselt gaasigigandid ja kõik avastati ĂĽhe kahest eksoplaneedi otsimismeetodist: transiidimeetod – mille puhul vaadeldakse planeete möödumas nende tähtede eest, mis on selle poolt blokeeritud lähtuvalt tähe kiirgusest; ja radiaalkiiruse meetod – mille puhul tähtede spektrites tehtud hoolikad mõõtmised paljastavad nende ĂĽmber tiirlevate planeetide gravitatsioonimõjust tuleneva kerge võnkeliikumise.