NASA naaseb Kuule. Tutvuge ettevõttega, kes transpordib seadmed Kuumaale

Ehkki Marss on inimkonna järgmine suur sihtkoht, on uue missiooni jaoks Kuule jäänud väga vähe aega ning NASA plaanib taanduda Kuu maastikule. Kuid enne Inimese tagasitulekut Kuule algatas Põhja-Ameerika Kosmoseagentuur sektori eraettevõtetele hanke ennetavateks missioonideks, tuues robot-ja teadusseadmeid Maa looduslikesse satelliitidesse.

NASA toetamiseks Kuule naasmiseks on valitud üheksa ettevõtet, kes võistlevad kümne aasta jooksul 2,6 miljardi dollariga lepingute alusel, nagu The New York Times edeneb. Reisid võivad alata 2019. aastal, kokku 20 reisi, kaks aastas. Sel juhul loodab NASA saata astronaudid Kuule 2020. aastal, kuid loomulikult hoiab Marsi ekspeditsiooni leegid lähiajal elus.

Ăśheksa eraettevõtet, kes selle ettevõtmise nimel konkureerivad, on Pittsburgh Astrobotic Technology; Colorado Littletoni kosmosesĂĽsteemid Littleton ja Lockheed Martin; Draper Cambridge’ist, Massachusetts; Aerospace Firefly Texase Cedari pargist; Houstoni intuitiivne masin; California Mojave kosmosesĂĽsteemid Masten; Moon Express Florida Canaverali neemelt; ja Edisoni orbiidist kaugemale jääv New Jersey. Paljud neist on aga väitnud, et nad ei ole 2021. aastal valmis.

NASA administraatori Jim Bridenstine sõnul oli idee luua Ameerika kodusüsteem, mis võimaldab kiiret liikumist Kuule ja tagasi. Kosmoseagentuuri naasmine Kuu maale on Donald Trumpi administratsiooni kihlvedu uue tehnoloogia testimiseks, samuti strateegia määratlemiseks, mis võib vähendada kosmosereiside hinda, ja olla katalüsaatoriks uutele ettevõtetele ärisektori uurimiseks.

NASA programm nimega Commecial Lunar Payload Services sunnib ettevõtteid leidma lahendusi väikestele kosmoseaparaatidele, mis on võimelised teadusmaterjali Kuu maale transportima. Kuid aidates samal ajal Kosmoseagentuuril uurida ja määrata kindlaks võimalik asukoht operatsioonibaasi ehitamiseks.