NASA tuvastas “tantsiva” kaks musta auku, mis valgustasid enam kui miljard tähte

Galaxy OJ 287, mis asub Maast 3,5 miljardi valgusaasta kaugusel, koosneb kahest mustast august, mida NASA kirjeldab nende vahel “tantsivana”. Iga 12 aasta tagant põrkuvad need kokku, mille tulemuseks on meie planeedil nähtava valguse plahvatus, mis teadlaste sõnul on samaväärne miljardi tähe kiirgusega.

Nagu NASA oma ajaveebis ütleb, fikseeris nähtuse Spitzeri teleskoop, selgitades, et peamine must auk on ülimassiivne, mis asub galaktika keskel. See on 18 miljardit korda massiivsem kui Päike, olles üks suurimaid kosmoseagentuure, mida eales avastatud. Selle “kolleeg” on “väiksem” väiksem must auk, kuid siiski 150 miljonit korda Päikesest massiivsem.

Videost näete simulatsiooni, mille NASA selle nähtuse selgitamiseks tegi.

NASA võrdleb musti auke tantsudega, sest need ei peatu ruumis, vaid väga aktiivse liikumisega. Kuid olles mustanahaline, ei saa neid otseselt jälgida, mis muudab nende õppimise keeruliseks. Kuid nagu mainitud, põrkab kaks korda 12 aasta jooksul pisike must auk kokku suurimat ümbritseva hiiglasliku gaasikettaga. Kuna nende orbiit on ebaregulaarne 12-aastaselt, põrkuvad mustad augud nende tsükli eri aegadel.

Need vapustused tekitasid kogu Linnuteest veelgi eredama valgussähvatuse, Maale jõudmiseks kulus 3,5 miljardit aastat. NASA selgitas, et šoki tekkimisel tekkis kaks kuuma gaasi pilve, mis liikusid kettalt vastassuunas. Vähem kui 48 tunni jooksul näis süsteemi heledus neljakordistunud.

Kuna tegemist on nähtusega, mis toimub iga 12 aasta tagant, on ennustust raske üles märkida, kuid hiljuti viis rühm teadlasi läbi uuringu, milles väideti, et viimane šokk leidis aset 31. juulil 2019, mille püüdis Spitzeri teleskoop. See oli üks viimaseid teleskoobi salvestusi enne jaanuaris tehtud renoveerimist.