Neljas on hea. Uus SpaceXi kosmoseprototüüp õnnestub survekatsel

Pärast seda, kui SpaceX Starshipi prototĂĽĂĽp ei pidanud survele vastu ja plahvatas veebruaris toimunud katse ajal, on Elon Muski ettevõte nĂĽĂĽd selle etapi edukalt läbinud. Sel nädalavahetusel läbis Marsile “reisiv” kosmosesõiduki mudel uued survekatsed ja keeldus seekord.

Videoid jagas Texase osariigis Elon Musk Twitteris prototüübiga, mis võttis vastu väljakutseid, mis pole ettevõttele enam uued. Selle eesmärk on kontrollida, kas prototüübi struktuurid ja komponendid taluvad krüogeenset stressi. SpaceXi tegevjuht hoolitseb nüüd selle eest, et ettevõte saaks proovilennuga jätkata.

See sama etapp oli vastutav eelmise kolme prototüübi hävitamise eest, nimelt ühe, mis viidi läbi veebruari lõpus. SpaceX Texase rajatise lähedal asuva allika tehtud video näitab sel ajal, et üks kosmoseaparaadi paak oli täis vedelat lämmastikku, põhjustades süsteemi krahhi ja plahvatuse.

SpaceXi tähelaeva ajalugu

Starshipi prototĂĽĂĽpi tutvustati maailmale 2019. aasta alguses ja kosmoseaparaat sihib Marsi. Eelmise aasta detsembris teatas Elon Musk, et SpaceX-i meeskond veetis Starship SN1 prototĂĽĂĽbi väljatöötamisel väga tiheda pĂĽhadehooaja. Sel ajal arendas ettevõte Starship SN1 tippkuplit, mida tegevjuht pidas uute laevakomponentide osas kõige raskemaks osaks. Suurärimees paljastas, et loodab, et kosmoseaparaat saab õhku “kahe või kolme kuu pärast”.

SpaceX sai hiljuti heakskiidu uue tehase ehitamiseks, kus arendatakse mehitatud missioonide Kuule ja Marsile viimiseks vajalikku tehnoloogiat. Kui kõik läheb plaanipäraselt, asuvad ettevõtte tulevased rajatised, mida juhib Elon Musk, järgmise 10 aasta jooksul Los Angelese sadama segmendis.

Selle aasta jaanuaris viis SpaceX edukalt läbi missiooni hädaolukorra süsteemi testi, õnnestus teenida NASA sertifikaat Dragon Crew pilooditud katsete algatamiseks. Järgmine samm on mehitatud testi läbiviimine koos Demo-2-ga, mis on kavandatud 2020. aasta esimesse kvartalisse.