Noto Fonts – Google’i projekt, millel on kõik Internetis kasutatavad tähemärgid

Google on praegu “ülemaailmne ettevõte”, on mitmeid riike, kus “Montain View Giant” ei eksisteeri ja seetõttu on vaja ettevõtte tooted ühildada kõige erinevamate keeltega, sel põhjusel lõi Google projekti. Noto.

Google teatas uuest fondist, mille pikkus on ĂĽle 110 000 tähemärgi ja mis sisaldab umbes 800 erinevat keelt, nimega Noto. Noto font on võimeline esindama kõiki Unicode’i standardile teadaolevaid sĂĽmboleid; suur töö, nagu see, võttis aega umbes viis aastat ja sellel osalesid Adobe ja Monotype fondikujunduse spetsialistid.

Google Noto font

Ettevõtte sõnul tuli allikas selleks, et muuta Internet kättesaadavamaks ja avatumaks. Nimi “Noto” on akronĂĽĂĽm, mis tähendab “Tofut pole enam”, kui seda tõlkida, siis on see umbes selline nagu “pole enam teadmist” ja “teadma” on omakorda tegelasele antud nimi “⯠??” mis ilmub siis, kui veebisait või operatsioonisĂĽsteem ei saa kujutada kirjutatud teksti ega sĂĽmboleid, mis omakorda muudab mõnede lehtede lugemise keeruliseks.

Projekt Noto alustades vajadusest varustada Android ja ChromeOS, mõlemad opsüsteemid, mis hõlmavad eri riike ja peavad töötama sadades erinevates keeltes, erinevates seadmetes, seega on vaja allikat, mis võib sõna otseses mõttes esindada kõiki võimalikke juhtumeid.

Pärast allika loomist vabastab Google lähtekoodi saidil GitHub, nii et saate allika allalaadimiseks ilma piiranguteta alla laadida ja muuta klõpsake lihtsalt seda linki.

Vaata ka: Fontide installimine Linuxi

Kõiki neid sĂĽmboleid sisaldava fondi loomine võib tunduda mehaanilise probleemina. Kuid keelte erinevused muudavad selle protsessi palju keerulisemaks. Näiteks araabia keeles võib iga täht olla neljas erinevas vormis, sõltuvalt järgnevast tekstist – ja igast tähest on vaja luua loetav ja lõbus digitaalne versioon. Seevastu Indiast ja Kagu-Aasiast pärit Brahmini kirjutistes võib tähti kontekstist lähtuvalt ĂĽmber paigutada või isegi pooleks jagada. Sellisel juhul peate lisaks kõigi nende juhtumite digitaalse esituse loomisele programmeerima ka tekstilugeja nii, et see teksti õigesti kuvaks.

Google ütleb, et näeb Noto allikat mitte ainult viisina takistada sisu kuvamist Internetis, vaid ka viisina hoida meie lugusid digitaalselt läbi aastate, ettevõte on lubanud ka Noto värskendamist jätkata, kuna Unicode tunneb ära rohkem märke.

Allikas