Nõuanded kodukontoris töötamiseks: uurige, kuidas olulist teavet kaitsta

Kodukontorites töötamine on Covid-19 pandeemia tõttu muutunud paljude inimeste jaoks alternatiiviks. Need spetsialistid peavad veebiturvalisusega siiski ettevaatlikumad olema. Suured korporatiivsed IT-osakonnad astuvad sageli tõsiseid samme ettevõtte teabe lekke vältimiseks, kuid nii väikeettevõtted kui ka spetsialistid peavad kaugtööde vastuvõtmisel kasutama ettevaatusabinõusid. Siin on kümme näpunäidet peakorterile, mis aitavad suurendada koronaviiruse ajal kodus töötamise ajal teie andmete turvalisust.

LOE: Veebisait jälgib koroonaviiruse arengut Brasiilias riikide kaupa

Kodukontor: vaadake koroonaviiruse abil kodus töötamise tööriistu

Kodukontor: vaadake koroonaviiruse abil kodus töötamise tööriistu

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid soodushinnaga tooteid? Leidke TechTudo võrdlus

1. Muutke ja kaitske oma parooli

Tuleb eeldada, et koduvõrgud on vähem turvalised kui ettevõtted. Turvaettevõtete, nagu ESET ja Panda Security, soovitus on võtta kasutusele tugevad paroolid ja võimaldada kaheastmelist kinnitamist kõigis võrguteenustes. Numbrid, tähed ja sümbolid kombineerides vahetage nõrgad või väga pikad paroolid 12-kohaliste stringide vastu. Eksperdid juhivad ka tähelepanu sellele, et pikkadel lausetel võib olla suurem mõju invasioonikatse tõenäosusele.

1 kĂĽmnest teenusest, nagu LastPass, aitab luua tugevaid paroole – Foto: Reproduction / Paulo Alves

Sellised teenused nagu LastPass aitavad luua tugevaid paroole – Foto: Reproduction / Paulo Alves

Ă„rge pange oma paroole paberile ega avalikele märkmetele. Selle asemel valige digitaalsed varahoidlad, mis on spetsialiseerunud tundliku teabe, näiteks LastPass ja 1Password, salvestamisele nii mobiilirakenduste kui ka brauserilaienditega. Teine võimalus on sisselogimiste salvestamine Chrome’i paroolihalduris. Lisaks on oluline sisestada parool ja konfigureerida arvuti digitaalne lugeja.

2. Installige hea viirusetõrje

Enne kui see tööle hakkab, on oluline oma arvuti hea viirusetõrjega üle vaadata, eriti kui masin on privaatne. Malwarebytes on seda tüüpi ülesannete jaoks üks parimaid, samas kui tarkvara nagu AVG ja BitDefender on head tasuta alternatiivid Windows Defenderi täiendamiseks, mis on eelinstallitud Windows 10-le.

2 10-st Malwarebytes on ĂĽks juhtivaid pahavaratõrjetarkvara turul – Foto: Reproduction / Malwarebytes Anti-Malware

Malwarebytes on ĂĽks juhtivaid pahavaratõrjetarkvara turul – Foto: Reproduction / Malwarebytes Anti-Malware

Oluline on märkida, et Maci kasutajad peaksid otsima ka lisakaitset: häkkerid on muu hulgas järjest enam suunatud Apple’i platvormile, kuna kasutajate arvates on sĂĽsteem turvalisem kui tegelikult. AVG on ĂĽks populaarsemaid võimalusi macOS-i versioonidega.

3. Muutke ruuteri vaikeparool

Enne oma koduse WiFi kasutamist tööks veenduge, et ruuter pole enam tehase vaikeparooliga konfigureeritud. Seda tüüpi koodid on tavaliselt laialt tunnustatud, mis omakorda võtab ära olulise turvavundamuse võrkudes: kui ründaja pääseb teie WiFi-le juurde, saab ta kiiresti juhtida võrgu põhipunkti ja nakatada teisi seadmeid.

3 10-st ruuteri seadete vaikelogi ja parooli muutmine väldib võrgurĂĽnnakuid – Foto: paljundamine / Raquel Freire

Vaikimisi sisselogimise ja ruuteri seadete parooli muutmine väldib võrgurĂĽnnakuid – Foto: Reproduction / Raquel Freire

Parooli muutmise protseduuri saab teha arvuti või mobiil ja see varieerub tavaliselt vastavalt mudelile. Ăśldiselt on vaja sisestada brauseris ruuteri IP-aadress, sisestada vaikimisi sisselogimisandmed ja muuta turvavõimalustes olevaid andmeid – vaadake, kuidas seda teha Intelbrase, D-Linki, TP-Linki ja NET-modemitel.

Isegi koduvõrgu turvalisuse parandamisel on VPN-i kasutamine endiselt parim viis ettevõtte andmete kaitsmiseks kodus töötamise ajal. Virtuaalse võrgutehnoloogia abil luuakse teie arvuti ja ettevõtte serverite vahel mingi tunnel, mis takistab sissetungijatel juurdepääsu edastatavale teabele. Lahendus on mõeldud neile, kes tegelevad kodukontoriga ja vajavad juurdepääsu dokumentidele, mis asuvad ettevõtte arvutis.

4 10-st ExpressVPN-ist on peakorteris kasutamiseks ĂĽks parimaid VPN-valikuid – Foto: avalikustamine / ExpressVPN

ExpressVPN on ĂĽks parimaid VPN-i võimalusi peakorteris kasutamiseks – Foto: Disclosure / ExpressVPN

Ärge kasutage arvutis tasuta VPN-i. Tööks eelistage kasutada tasulise paketiga VPN-i, mis tagab turvalisuse ja ennekõike andmete privaatsuse suurema kindluse. ExpressVPN, Surfshark ja IPVanish on mõned head võimalused. NordVPN on ka väga populaarne, kuid peaksite arvestama, et see teenus on 2018. aastal häkitud. Kui kavatsete kasutada kõrget turvalisust nõudmata dokumentide käsitlemiseks tasuta võimalust, valige brauserisse integreeritud VPN. Opera ja CloudFare VPN 1.1.1.1 mobiilseadmetele.

5. Uuendage oma arvutit ja rakendusi

Enne kui hakkate kodus töötama, on oluline ka kõigi seadmete ja programmide värskendamine, et tagada uusim ohutuspakett. Windows 10-s on soovitatav jätta Windows Update automaatselt sisse ja installida kõik allalaadimiseks saadaval olevad ĂĽksused. Uuendage ka brauserit ja Office’i, kus Maci versioonis on tavaliselt palju värskendusi ootel.

5-st 10-st alati sisse lĂĽlitatud Windowsi värskendusest saate kiiremini veaparandusi – Foto: Reproduction / Paulo Alves

Alati sisse lĂĽlitatud Windowsi värskendused tagavad kiiremad veaparandused – Foto: reprodutseerimine / Paulo Alves

Oluline on meeles pidada, et Microsoft ei toeta enam Windows 7 ja Windows XP, mis muudab süsteemi tundlike failide käsitsemisel äärmiselt ohtlikuks. Kui arvutis ikka veel mõnda neist tarkvaradest töötab, soovitatakse Windows 10 võimalikult kiiresti osta ja installida või arvuti asendada.

6. Kasutage virtuaalset masinat

Kasutajad, kes kardavad personaalarvutites tundliku teabega töötamist, võivad suurema turvalisuse tagamiseks kasutada virtuaalmasinaid. Windowsi pakutav virtualiseerimistehnoloogia või tarkvara, näiteks Parallels, eraldab kaitstud keskkonnas tehtud toimingud ja hoiab ära näiteks masinasse installitud pahavara kontakti ettevõtte dokumentidega.

6 10-st Parallels Desktop on ĂĽks parimaid virtuaalsete masinate lahendusi turul – Foto: Parallels

Parallels Desktop on ĂĽks parimaid virtuaalsete masinate lahendusi turul – Foto: Parallels

Lahendus sobib ka väikeettevõtetele, kes peavad kodus töötajad lahti laskma, kuid ei usu, et nende personaalarvutil on ettevõtte võrgule otse pääsemiseks vajalik turvalisus.

7. Vältige USB-mälupulgade ja väliste kõvaketaste kasutamist

Pendrives, välised kõvakettad ja muud salvestusseadmed on nakkuse väravad ja neid tuleks peakorteris vältida. Ettevaatusabinõud on samad, mida tavaliselt rakendatakse ettevõtetes: isegi kui võrk on turvaline, võib olla keeruline end kaitsta pahavara eest, millel on USB-pordi kaudu otsene juurdepääs ohvri arvutile. Aktiivse jälgimisega viirusetõrje aitab blokeerida kõik ohud, kuid seda tüüpi ketaste mittekasutamine on alati enda turvalisuse tagamiseks sobivam.

7 10-st Vältige mälupulga kasutamist kodus personaalarvutiga töötades – Foto: Paulo Alves / TechTudo

Koduses personaalarvutiga töötamisel vältige pendrive’i kasutamist – Foto: Paulo Alves / TechTudo

8. Tehke pilves pidevalt varukoopiaid

Lihtsaim viis töö kaotamisest hoiduda on hoida kõike pidevalt pilves. Kui ettevõttel pole oma lahendust, võib teie dokumentide võrgus hoidmiseks olla võimalik kasutada tasuta teenust või väikest kuutasu. OneDrive on Windows 10 kasutajatele kõige mugavam tööriist: selle asemel, et faile ĂĽhisesse dokumendikausta salvestada, salvestage need kõik lihtsalt Windows Exploreris OneDrive’i sees olevasse samanimelisse kataloogi.

8/10 Kasutage OneDrive dokumendikaustu, et hoida failid alati pilves – Foto: Reproduction / Paulo Alves

Failide pilves hoidmiseks kasutage OneDrive dokumendikaustu – Foto: Reproduktsioon / Paulo Alves

Teenus pakub Office 365 plaanis 5 GB ja 1 TB tasuta salvestusruumi vaid 24 R $ kuus. Teine võimalus on Google Drive, mis pakub 15 GB tasuta ja 100 GB võimalust 6,99 R $ ja 200 GB 9,99 R $ eest kuus. Dropbox maksab 2 TB-ga 9,99 dollarit kuus. Box Drive on üks väheseid, kes pakub piiramatut ruumi 13,50 USA kuutasu eest.

9. Olge rämpsposti ja andmepüügiga ettevaatlik

Häkkerid peavad kohanema uue peakorteri stsenaariumiga ja kohandama oma rünnakustrateegiat nutikama rämpspostiga. Oodake üha uusi katseid ohvreid meili ja sõnumite abil petta. Lülitage hoiatused sisse, kui saate ülemuselt või kolleegidelt sõnumeid, milles palutakse midagi ebatavalist, näiteks teie süsteemi juurdepääsuparooli. Samuti on oluline olla teadlik klassikalisest andmepüügist e-posti aadressidega, mis üritavad kehastada tegelikku. Kui teil on kahtlusi, proovige isikuga telefoni teel taotlust kinnitada.

Ăśheksa kĂĽmnest võltskirjast koos kahtlaste saatjatega võivad varastada tundlikke andmeid – Foto: Reproduction / Melissa Cruz

Kahtlase saatjaga võltsitud e-kiri võib varastada tundlikke andmeid – Foto: Reproduction / Melissa Cruz

10. Luba arvuti krĂĽptimine

Krüptimise lubamine on drastilisem samm selle poole, et tagada arvutisse salvestatud andmete loetamatus ka seadme varguse korral. Veenduge, et MacBookis oleks menüüs Turvalisuse ja privaatsuse sätted aktiivne FileVault. Kui arvutis on Windows 10, avage arvutis menüü „Värskendamine ja turvalisus” valik „Krüptida seade” või otsige varasemast versioonist, näiteks Windows 7, otsingufaili „BitLocker”.

10/10 LĂĽlitage krĂĽptimine sisse, et suurendada arvutiandmete kaitse taset – Foto: Reproduction / Paulo Alves

Luba krĂĽptimine arvutiandmete kaitse taseme tõstmiseks – Foto: Reproduction / Paulo Alves

Oluline on meeles pidada, et krüptimine mõjutab arvuti jõudlust. Sõltumata opsüsteemist lubage see funktsioon ainult siis, kui masinal on failide kodeerimise käsitlemiseks piisavalt töötlemisvõimsust.