OECD paljastab, et tehisintellekt „varastab“ oodatust vähem töökohti

Tehisintellekt ja ettevõtte robotiseerimine on tekitanud arutelu inimeste töö kaotamise ohu üle. Mure tehisintellekti pärast oli tegelikult üks eelmise aasta veebitippkohtumise teemasid.

Oxfordi ülikooli 2013. aasta uuringu kohaselt võib 47% Ameerika Ühendriikide töökohtadest olla ohus, kuna arvutusmeetodite abil uuendati 702 tööpiirkonda. OECD on nende prognooside kohta üksikasjalikumalt analüüsinud, lisades, et kuigi tehisintellektil ja andmetöötlusel on ühiskonnale väga oluline mõju, ei ole kõik töökohad ohus.

Uues uuringus rõhutatakse, et kutsealal on konkreetseid valdkondi, mida käsitletakse tervikuna või seetõttu, et neil on sama nimi. See hõlmab sotsiaalse intelligentsuse valdkonda või täpsemalt töökohti, kus on vaja pidada läbirääkimisi keeruliste sotsiaalsete suhete üle, näiteks hoolitseda teiste eest või tunnustada kultuurilist tundlikkust. Uuringus öeldakse, et sotsiaalsete suhete valdkonda on keeruline automatiseerida, kuna see nõuab kognitiivse intelligentsuse, loovuse, taju ja manipuleerimise rakendusi.

Teiselt poolt põhjustab automaatika kasutuselevõtt mõnes ametis ainult töötajate kohanemist ja mitte tingimata ilma töökohata. Näiteks vabrikus, kus masinaid kasutatakse iseseisvalt, võtavad töötajad endale muid kohustusi, näiteks varude haldamine või teiste töötajate järelevalve, mida arvutid ei saa teha.