Operatsioon Sügav raha: 44 kahtlusalust küsitleti tumevõrgus võltsitud raha ostmise eest

Ajavahemikul 9. – 11. Detsember toimusid Euroopa tasandil Europoli koordineeritud operatsioonid, mille eesmärk oli mitukümmend kahtlusalust hankida Darkneti kaudu võltsitud raha. Kahtlusalused olid seotud valuutavõltsimisvõrgustikuga, mille justiitspolitsei avas juulis riikliku korruptsioonivastase üksuse kaudu võltsitud raha ostjatena.

Võrk kasutab tumevõrku võltsdokumentide ja tellimuste reklaamimiseks, mis on saadud kas privaatsõnumiga, samas võrgus või krüpteeritud vestlusplatvormi kaudu. Pärast iga makse sooritamist, tavaliselt krüptoraha kaudu, saadetakse pangatähed posti teel riigist Portugalist, kus need on toodetud.

Pärast justiitspolitsei kogutud tõendite analüüsimist tehti kindlaks erinevad võltstehingud. Teave edastatakse Europolile ning seejärel optimeeritakse ja levitatakse kõigis mõjutatud riikides. PJ avalduse kohaselt viidi läbi 36 majaotsingut ning tuvastati ja kuulati 44 kahtlusalust ning 11 peeti kinni. Politsei arestis ka võltsitud rahatähti, narkootikume, võltsdokumente, samuti virtuaalmünte ja dopinguaineid.

Nende riikide seas, kus kahtlusalused tegutsevad, lammutati Saksamaal pärast 27 majaotsingut ka võltsitud dokumente tootnud võrk. Ülejäänud 9 läbiotsimist viidi läbi Austrias, Prantsusmaal, Kreekas, Iirimaal, Luksemburgis ja Hispaanias.

Kokku levitas võltsvõrk kogu Euroopas umbes 26 000 pangatähte (vahemikus 10–50 eurot), mida müüdi Darkneti kaudu. Justiitspolitsei poolt koostöös Interpoliga laiali saadetud gruppi peetakse suuruselt teiseks Darknetis tuvastatud võltsprodutsendiks. Selle võltsitud raha ostja on nüüd sattunud operatsiooni Deep Money teise etapi alla.