Ă•pilased loovad mobiiltelefonide abil leukeemia tunnuste tuvastamise sĂĽsteemi

Mõne aja pärast ei saa nutitelefonidest saada mobiilseid vereanalüüsilaboreid. Suurbritannia Northumbia ülikooli doktorant Worawut Srisukkham töötab välja süsteemi, mis võimaldab rakenduse abil verest leukeemia märke tuvastada.

Tarkvara analüüsib graafilisi mustreid, et proovida tuvastada märke, mis võivad olla leukeemia näitajad. Pilt saadakse lisaseadme abil, mis muudab mobiiltelefoni kaamera mikroskoobiks. Siis piisab, kui asetada vereproov slaidile, jäädvustada mikroskoobi mobiiltelefoniga pilt ja käivitada tulemused rakenduses.

Projekti arendamine on veel varajases staadiumis, kuid prototĂĽĂĽpi näidatakse Maker Faire’is Londonis. Maker Faire on ĂĽks maailma suurimaid tehnoloogia loojatele ja leiutajatele pĂĽhendatud ĂĽritusi, esimene Portugali väljaanne toimus septembris Lissabonis.

Worawut Srisukkhami põhieesmärk on välja töötada sĂĽsteemid, et neid saaksid kasutada nn arengumaade inimesed – kohad, kus tervisele on mõnikord vähe juurdepääsu ja kus nutitelefonid on ainsad tehnoloogilised vahendid. Ăśksikisik, näiteks kohalik arst, aitab diagnoosida leukeemia juhtumeid haiguse varases staadiumis.

Alpha Galileo avalduse kohaselt on hinnanguliselt 2012. aastal kogu maailmas leukeemia all kannatanud rohkem kui 350 000 inimest. Vereanalüüsi tehnoloogia abil, mis on Srisukkhami sõnul odav, saab igal aastal ära hoida tuhandeid surmajuhtumeid.

Avalikustatud teabest selgus ka, et tervisevaldkond, eriti digitaalsed tervishoiuteenused, on Maker Faire UK üks peamisi esiletõstetud sektoreid, samuti robootika ja 3D-printimine.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi