Pahavara blokeerib failid ja nõuab 80 dollari suurust lunaraha

Liigub uusi pahavara eksemplare. Viirus varjab arvutisse salvestatud faile ja küsib 80 dollarit vastutasuks kahtlustatava tööriista eest probleemi lahendamiseks, hoiatasid arvutiturvaettevõtted täna.

Kõnealune oht „sunnib kasutajaid uskuma, et neil on probleeme kõvakettaga ja seetõttu ei näe nad oma faile. Siis üritas ta müüa tööriista, mis lubas 80 dollari eest probleemi lahendada, ”kirjeldas Bit Defender pressiteate vahendusel.

Tarkvara, mida ettevõte nimetab Trojan.HiddenFilesFraud.A, töötab “mitmel rindel”, selgitavad eksperdid. Esiteks näeb kasutaja ilmuvat hoiatusteadet, mis annab talle teada, et arvutis on probleeme ja kõik salvestatud andmed võivad kaduma minna. Veenvamaks, peidab see koheselt kõik arvutis olevad kaustad ja failid, samuti keelab mõned kiirklahvid, “mis tekitab kasutajale tunde, et tal pole sĂĽsteemi ĂĽle enam kontrolli”.

Kui kasutaja faile enam ei näe, hakkab ilmuma mitu akent, mis teavitavad teda kõvakettal toimunud kriitilisest rikkest, millele järgneb teave, et ta saab andmete taastamiseks tööriista – mis tegelikult ei tee midagi.

Ekspertide sõnul installis uus oht ennast arvutisse teise pahavara – ussi Win32.Brontok.AP – toimel, mis levitamiseks kasutab mobiilseid salvestusseadmeid. Levib kõikidesse nakatunud mälukaustadesse ja jääb varjatuks. Kui kasutaja proovib kausta avada, käivitab see ussi, mis käivitab seejärel Trojan.HiddenFilesFraud.

Seetõttu soovitatakse kasutajatel enne nende ĂĽhendamist arvutiga analĂĽĂĽsida oma mobiilseadmeid, näiteks USB-mälu ja mobiiltelefone, samuti mitte installida võrgus pakutavaid rakendusi “murettekitavate” sõnumitega.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi

Joana M. Fernandes