Häkkeritele, kes müüvad robotvõrke, mõistetakse 30 kuud vangistust

Paljastus pettused, mis nakatasid sadu tuhandeid arvuteid

Microsoft ja Symantec teevad tihedat koostööd USA juriidiliste asutustega, et võidelda pahavara võrkude vastu, mis nakatavad kogu maailmas 300 000 kuni miljon arvutit.

Operatsiooniga suleti kolmapäeval kaks serverit, ĂĽks Ameerika Ăśhendriikides ja ĂĽks Hollandis, mis kasutasid nakatunud arvuteid veebipõhise reklaamiklõpsamissĂĽsteemi käivitamiseks, mis teenib miljon dollarit aastas. Samuti kontrolliti 18 isikut erinevatest riikidest – Venemaalt, Rumeeniast, Austraaliast ja USA-st -, keda ei tuvastatud, kuid kes on seotud võrgu juhtimisega.

Kahjustatud arvutikasutajatel on otsingutulemid otsingumootorites nagu Google, Bing ja Yahoo! “Röövitud”, kui nad suunatakse lehele, kus häkkeril on äri stiilis pakkumine kliki eest maksma. Suur hulk kasutajaid võeti selles skeemis osalema, teadmata.

See võrk on tuntud kui Bamital ja eksperdid peavad seda petturlikuks arveldussüsteemiks, mis on sõltuvuses veebireklaamist. Pahavara võimaldab teadustöö õõnestamise kõrval häkkeritel ravida nakatunud arvuteid ka muu pahatahtliku tarkvara installimiseks, mis muudab arvutid kaugmasinateks, mida kasutatakse teiste ründevõrkude toetamiseks.

Kaaperdatud seade katkestas Interneti-ühenduse 6. veebruaril ja sellest teavitati Microsofti ja Symanteci sõnumitega, mis selgitasid toimuvat ja pakkusid tööriistu arvuti installitud pahavara puhastamiseks.

Uurimist alustati umbes aasta tagasi ja alles eelmisel nädalal saadi piisavad tõendid kohtumääruse tegemiseks skeemis kasutatavate serverite peatamiseks.

Võimude arvates oli küberkuritegevuse võrgu demonteerimise operatsioon edukas, kuid selle mõistmine, kas kõik kahjulikud teod tegelikult toimusid, võtab aega.

Symanteci turvaametnikud on Reutersile avaldanud, et Bamital on vaid üks paljudest megapettuste juhtumitest klõpsamise kaudu toimuvas veebimaksesüsteemis.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi