Pärast arvutiviga avaldati ligi 30 Põhja-Korea veebisaiti

„Avatud ja piiramatu” internet, millele me juurde pääseme, ei ole ristuv kõigis maailma riikides. Ehkki teabele juurdepääsu demokratiseerimine on üks ülemaailmse veebi ehituskive, teeb võrgu teatud osadele juurdepääsu blokeerimine ja piiramine selgeks, et Internet pole kõigile ühesugune.

Näiteks Lähis-Idas on digitaalse tsensuuri olukord teada ja seda korratakse sageli, kuid Põhja-Korea “suures” võrgus ilmnevad valed seadistused veelgi piiratuma reaalsuse.

Kasutades ĂĽhe serveri rikkumist, suutsid mõned spetsialistid kaardistada kõik veebisaidid, mille riik oli kohaliku domeeniga registreerinud (.kp). Ăśldiselt on neid ainult 28 – ainuĂĽksi Portugalis registreeriti selle aasta teises kvartalis ĂĽle 23 000 uue domeeni.

The Next Webi ajakirjaniku sõnul on sellest aadresside loendist palju linke, mis lõpevad tühjade sisulehtedega. Teised, näiteks cooks.org.kp või gnu.rep.kp, sisaldavad palju teavet riigi gastronoomia ning teadus- ja tehnoloogiauudiste kohta, mille eesmärk on seadustada Põhja-Korea juhtide tuumakatsetusi.

Saidid omandasid sel teisipäeval mitmed spetsialistid pärast seda, kui üks domeeni ja selle vastavate IP-aadresside kaardistamiseks kasutatavatest serveritest oli halvasti konfigureeritud, võimaldades mitme DNS-i (domeeninimede süsteemi) kirjete ülemaailmset edastamist.

Põhja-Korea tehnikablogi kirjanik Martyn Williams avaldas ajalehele The Guardian rääkides, et see on ainult “väike osa Põhja-Korea Interneti-kohalolekust” ja et kõige tundlikum materjal jääb kolmandatele isikutele kättesaamatuks.

“On oluline märkida, et see pole riigi sisevõrgu domeenisĂĽsteem. Interneti kaudu pole seda kuidagi võimalik juurde pääseda, ӟtles Martyn Williams.

Saitide loendiga saab tutvuda selle lingi kaudu.