Pärast e-posti kliendi tagasilĂĽkkamist App Store’is klassifitseeris Basecampi CTO Apple mobliks

Kuidas oleks teisipäeva hooaja jaoks väikese annusega poleemikat? No siin see on – peaosades App Store ja Varjupaik, uus e-posti rakenduste arendaja Tere.

Intervjuus kasutajale Protokoll, arendaja Zach Waugh (Basecampi kaasdirektor) kirjeldab imbroglio: HEY esimene versioon kinnitati eelmisel nädalal App Store’is ilma suuremate tĂĽsistusteta. Häda sai alguse eelmisel esmaspäeval, kui meeskond esitas kinnitamiseks rakenduse versiooni 1.0.1, mis sisaldas vaid mõnda veaparandust.

Waughi sõnul keeldus Apple värskendusest, kuna see rikkus App Store’i kasutustingimusi. HEY on e-posti teenus, mis töötab ainult tellimuse kaudu – makse on 100 dollarit iga-aastane. Alumine rida on see, et rakenduse tellimused pole rakenduses saadaval: kasutaja peab HEY veebisaidil tehingu tegema ja seejärel rakendusse sisse logima.

Seda meetodit kasutavad teatud platvormid, näiteks Netflix ja Spotify: “mööda minnes” Apple’i maksesĂĽsteemist saavad arendajad vältida Apple’i 30% (mõnel juhul 15%) tellimustulust maksmist. Selles pole midagi erakordset – ainus asi, mida Apple keelab, on see, et iOS-i rakendus sisaldab linke ja märguandeid, mis suunavad kasutajaid tellimustele väljaspool nende platvormi. HEY ei sisalda ĂĽhtegi sellist linki, ainult spikri lehel on hoiatus selle kohta, et rakendust pole võimalik tellida.

Rakenduse versiooni 1.0.1 tagasilĂĽkkamisel tsiteerib App Store’i meeskond platvormi reeglit 3.1.1 ja väidab, et tasuliste teenuste pakkumiseks kauplustes levitatavates rakendustes on vaja kasutada Rakendusesisesed ostud iOS. Kui ei, siis saab rakenduse sealt täielikult eemaldada.

David Heinemeier HanssonCTO ja Basecampi asutaja asusid oma viha väljendamiseks Twitterisse:

Vau. Ma olen tõesti üllatunud. Apple tugevdab ainult vastupanu HEY-le ning veaparanduste ja uute funktsioonide kasutuselevõtule, välja arvatud juhul, kui meie suhtes kehtivad absurdsed nõuded 15–30% ulatuses meie tuludest. Veelgi hullem: meile öeldakse, et kui me ei täida nõudeid, eemaldavad nad meie rakenduse.

Päeval, mil Euroopa Liit teatas, et uurib App Store’i kuritarvitavaid tavasid, langes HEY sama põhjatu, ekspluateeriva ja ebajärjekindla väljapressimispoliitika ohvriks. On selge, et neid soovitatakse kruvisid kinni keerata, kartmata regulatiivseid tagajärgi.

Nagu iga hea mafiooso, külastasid nad meid ka telefoni teel. Nad ütlevad, et esiteks pole meie akende lõhkumine (keelates meil vigade parandamise võimaluse) viga. Niisiis, ilma viisakuse eufemismita, ütlesid nad, et põletavad meie poe (st kustutavad meie rakenduse), kui me ei maksa.

Nagu Hansson märgib, on Apple juba mõnda aega seilanud App Store’i poliitika segastes vetes – nii palju, et täna, pärast arendajate kuudepikkuseid kaebusi, alustas Euroopa Komisjon ettevõtte ja võimalike kuritarvitavate tavade uurimist.

Basecamp nõuab, et see ei muudaks liitumispoliitikat ja seetõttu jätkub ummikseis. Peame ootama ja vaatama, kas rakenduste keeldumist jätkatakse või kas Apple tuleb tagasi.

iMore’i kaudu