Pikaajaline kokkupuude sinise valgusega võib kiirendada vananemist ja …

Täna puutume üha enam kokku kunstlike siniste valgusallikatega, eriti selliste elektroonikaseadmete ekraanidelt nagu telerid, arvutid, tahvelarvutid, nutitelefonid, mida toodavad LED-id. Kuid oktoobris avaldatud uus uuring näitab, et igapäevane kokkupuude sinise valgusega põhjustab Drosophila melanogaster-nimelise kärbseliigi aju degeneratsiooni.

Uurimisel analüüsiti sinise valguse mõju liigile, mida tuntakse ka kui puuviljakärbseid või äädikakärbseid, ning jõuti järeldusele, et nende keskmine eluiga on vähenenud neil, keda hoitakse 12-tunnises päevas ekspositsioonis sinises LED-valguses ja 12 teist pimedas keskkonnas. Seda väärtust võrreldi kärbestega, mida hoiti pidevalt pimedas keskkonnas või valge valgusega, kuid ummistunud sinise lainepikkusega.

Praktikas kiirendab kokkupuude täiskasvanud putukatega 12 tundi sinist valgust päevas vananevat fenotĂĽĂĽpi, kahjustades võrkkesta rakke ja liikumist ning aju neurodegeneratsiooni. Kuid sinine valgus ei tundu noorte putukate puhul “depressiivne”, mis uuringute põhjal võib oletada, et neil on see mõju ainult vananemisprotsessi ajal.

Uuringu viisid läbi mitmed autorid Ameerika Ühendriikide Oregoni osariigi ülikoolist ja Poola Varssavi ülikoolist ning see tehti pärast seda, kui mitmed uuringud on seostanud negatiivset mõju kasutajate vaadetele.