PJ-s tugevdati arvuti kasutamise oskusi, et reageerida viivitustele, mida parlamendiliige kritiseeris

Tänavu juulis avaldatud riigiprokuratuuri 2018. aasta kokkuvõtlikus aruandes mõistis riigiprokuratuur hukka asja, millest on teatatud juba mitu aastat: kohtupolitsei (PJ) talituste arvutiekspertiiside täitmisega seotud „viivituste suurenemine“. Asjas loetletud raskustele reageerimiseks ja PUBLICu edastatud uudiste kohaselt on PJ-l uus arvutiekspertide üksus, mille andmeid organisatsioon pole ametlikult kinnitanud.

Info- ja tehnoloogiaekspertiisi ĂĽksuse (UPTI) poolt nimetatud amet peaks olema peamine teadusliku tehnilise toe osakond, nagu on kirjeldatud PJ uues orgaanilises struktuuris, millele väidetavalt on juurdepääs ajalehele PĂşblico. Dokument kiideti heaks juuli lõpus ministrite nõukogus ja ametlikult kuulutas selle eelmisel nädalal välja Vabariigi President, olles jäänud “kogu selle aja salajaseks”, kirjutati lehes.

Uue ĂĽksuse põhiĂĽlesanne on “viia läbi juriidiliste asutuste ja kriminaalpolitsei tellitud arvutiga seotud uurimisi ja eksameid”, vastavalt ajalehe viidatud seadustele ja seega samal tasemel teaduspolitsei ja -ĂĽksustega. Finants- ja raamatupidamisoskus.

Ja mida arvutinohikud praktikas teevad? Näitena võib tuua arvuti või muu elektroonilise seadme, näiteks mobiiltelefoni või tahvelarvuti, sisu analĂĽĂĽsi. Uus ĂĽksus saab ka “anda tehnilist nõu” digitaalsete tõendite kogumise ja analĂĽĂĽsimise meetmete kohta ning toetada kohtusid juhendamis- või kohtuprotsesside ajal.