Portugal soovib toetada avatud teadusuuringuid ja vältida keskendumist investeeringutele Kesk-Euroopas

Nõukogu toimub täna ja homme, 16. – 17. Juulil ning kavatseb arutada Euroopa horisondi programmi tulevikku, mis keskendub teadusuuringutele ja teadusele. Uus teadus- ja arendustegevuse rahastamisprogramm on programmi Horizonte2020 järeltulija ja selles valdkonnas on 100 miljardit eurot investeerimiseks.

Portugali seisukoha esitab minister Manuel Heitor, kes kaitseb vajadust tugevdada kogu Euroopale avatud kaasava teadustöö alase kaasava teadustegevuse (“Avatud koostööuuringud”) toetavat komponenti, mida hinnatakse suhtelise või absoluutse saavutuse osas.

Esitatavate ridade hulgas on ka idee, et on vaja detsentraliseerida investeeringuid ja “tagada tõhus lähenemisstrateegia, mis laieneb kogu Euroopale, stimuleerides võimalusi” tipptaseme pakkumiseks kõigile “,” kaasaval “viisil ja toetustegevuste paremaks jaotamiseks. Teadus- ja arendustegevus kogu Euroopas ning vältige kontsentreeritud investeeringuid Kesk-Euroopasse, mis suurendab talentide ĂĽhesuunalist voogu äärealadelt Kesk-Euroopasse ”.

Portugali seisukoht hõlmab ka taotlust struktuurifondide rakenduseeskirjade ja ühtekuuluvusmehhanismi paremaks ühendamiseks Euroopa Horisondi programmi eeskirjadega. Eesmärk on vähendada bürokraatiat ning edendada ja kõrvaldada tõkked ERFi ja Horizonte Europa vahendite ühiskasutusest teadustöö ja muude sotsiaalse ja majandusliku väärtuse loomise arendamisega seotud suutlikkuse suurendamise meetmete, näiteks teaduse infrastruktuuri arendamise toetamiseks.

Pange tähele, et programm Horisont 2020 on endiselt pooleli ja eraldamiseks on veel vahendeid.