Portugali aktivistid “harjutavad koori” ACTA-vastaste meeleavalduste jaoks

On mitmeid linnu, mis tervitavad sel laupäeval kogu Euroopas protesti hääli võltsimisvastase kaubanduslepingu või selle tuttava lühendi ACTA vastu. Kaardil on Porto, Lissabon, Viseu ja Coimbra.

Mitme riigi, sealhulgas Portugali vahel sõlmitud lepingu eesmärk on ühtlustada piraatluse ja võltsimise vastu võitlemise meetmed, kuid see on tekitanud vaidlusi seoses murega, mis võib kahjustada Interneti kasutajate privaatsust.

Mõni tund tegevust, mis sel laupäeval pidi paljude internaatide tänavatel toimuma, protestiks mitmekordistusid üleskutsed ja ettevalmistused olid lõpule viidud.

Sotsiaalsed võrgustikud ja antud juhul Facebook on platvormid teabe levitamiseks ja huvitatud osapoolte kokkutoomiseks, strateegiate ja “sõjakutsete” kokkuleppimiseks.

Korraldaja mäletab, et leping annab volituse Interneti-teenuse pakkujatele, nimelt teenusepakkujatele nagu Zon, Meo, Vodafone, Optimus jne. Portugali puhul on kasutajate tegevuse jälgimiseks õigus teatada kõikidest autoriõiguste rikkumistest.

On räägitud näiteks “võimalusest, et autoriõigusega kaitstud lauluga koduvideo saatmist võidakse karistada”. Seetõttu kardavad paljud, et see leping tähendab veebipõhise privaatsuse lõppu, sĂĽĂĽdistades seda sõnavabaduse ohustamises.

“Teine oluline aspekt on asjaolu, et need heaks kiidetud seadused võimaldavad välistel ĂĽksustel olla volitused samade seaduste muutmiseks, ilma et oleks vaja minna arutama iga riigi parlamenti, see tähendab, et valitsus ise kaotab võimu selle teema ĂĽle” , saab lugeda postitusest Facebooki profiilil Manifestasi Anti-ACTA – Porto.

Esialgu oli Portugalis ettevalmistamisel kaks tegevust, Lissabonis ja Portos, mis vahepeal “võitsid” “firma” Viseu ja Coimbra. Tegevus on kavandatud kell 11.30 Praça da RepĂşblica (Viseu), Av. Dos Aliados (Porto), Praça da RepĂşblica (Coimbra) ja MarquĂŞs de Pombal (Lissabon).

Facebooki profiili põhjal on võimalik hinnata meeleavalduse kiindumuse määra. Näiteks Portos toimunud “kohtumisel” on ligi 1000 kinnitust leidnud (kuhu saadeti 8500 kutset), sama juhtub ka Lissaboniga.

Rahvusvahelisel tasandil korraldas neid proteste Access, mida siis toetasid tegevust koordineerivad struktuurid ĂĽle Euroopa.

Meeleavaldused koos käimasoleva veebipöördumisega on mõeldud avaldama survet, et veenda järgmise juuni kokkuleppe poolt hääletanud Euroopa Parlamenti ACTA-le ei ütlema.

Tasub meeles pidada, et ACTA on alla kirjutanud üle kahe tosina riigi, sealhulgas Portugal koos enam kui 21 riigiga Euroopa Liidus. Küpros, Eesti, Holland, Slovakkia ja Saksamaa pole veel alla kirjutanud ning viimase poliitilised liidrid ütlevad, et nad ootavad, kuni Euroopa Parlament oma otsuse üle hääletab.

Viimane poleemika lepingu üle, mille süüdistatakse algselt salaja läbirääkimistes, on viinud Poola viivitama ACTA ratifitseerimisprotsessiga, näiteks Tšehhi Vabariik on hiljuti sellele järgnenud.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi

Patricia Calé