Portugali esimene superarvuti kannab nime BOB ja avatakse sel nädalal

Superarvuti on installitud REN-i ja NOS-i hallatavas REN-i andmekeskuses Riba d’Ave’s Minhos, mis toetab Teaduse ja Tehnoloogia Sihtasutuse (FCT) Minho täiustatud arvutuskeskuse tegevust, kes on ka infrastruktuuri haldav isik. koostöös Minho ĂĽlikooliga.

Infrastruktuur paigaldati viimase paari kuu jooksul ning see tulenes FCT ja Austini Texase ĂĽlikooli vahelise partnerluse uuendamisest ja sihtasutuse andmetel “esimese Portugalis töötava superarvuti” tootmisest. “SĂĽsteem on juba paigaldatud NOS-i hallatavale alale ja seda kavatsetakse toetada peamiselt taastuvatest energiaallikatest, nimelt tuulest, fotoelektrilisest energiast ja hĂĽdroelektrienergiast,” selgitab FCT avaldus.

Suurendage riigi arvutusvõimsust umbes kümme korda, uue Portugali superarvuti mälumaht on 266TBytes, 1PByte mälumahtu ja 1PFlop arvutusmahtu. Sisaldab 800 arvutussõlme.

BOB-d kasutatakse riiklike ja rahvusvaheliste teadusprojektide toetamiseks, mis on kooskõlas selle valdkonna Euroopa eesmärkide ja täiustatud arvuti riikliku strateegiaga.

Uue superarvuti ametisseastumise ajal allkirjastatakse FCT, REN ja NOS vahel protokoll, et reguleerida BOB superarvuti tööd ja kasutamist ning sama ĂĽksuse ja EDP vahel, kasutada rakenduse väljal “täiustatud arvutust viivitamatu huviga ja naasta majandusse”, selgitati avalduses. . Selle lepingu kohaselt on ettevõte valmis Minho keskuses uurima ka tõhusamat toiteallika mudelit.

TP ei viibinud ĂĽksi kuigi kaua. Deucalion on tema teel

MACC saab peagi ka teise masina, mis tugevdab Euroopa superarvutivõrku. Projekt, mis ennustab kaheksa superarvuti paigaldamist mitmesse Euroopa riiki, sealhulgas Portugali, nagu TeKSAPO on öelnud.

Superarvuti suudab sekundis teha vähemalt 10 PFlopi, mis vastab 10 miljardile miljardile operatsioonile. Uus mootor, millel on juba nimi (Deucalion), paigaldatakse järgmise aasta lõpus ja tugevdab sel reedel debüteeriva mootori võimsust.

Tuleb meeles pidada, et riikide poolt EuroHPC võrgu superarvuti remondiks esitatud taotluse raames on Portugal osa teisest rakendusest (mis moodustab 10% konsortsiumist), mida juhib Barcelona – mis remondib mootorit – ning mille integreerivad ka TĂĽrgi ja Horvaatia. Superarvuti suudab teha rohkem kui 175 PFlopi (175 miljardit miljardit) arvutust sekundis ja see on ĂĽks viiest kõige võimsamast superarvutist maailmas.

“Kättesaadava arvutusvõimsuse märkimisväärne suurenemine võimaldab hõlpsamat juurdepääsu kogu riiklikule teadus- ja tehnoloogiasĂĽsteemide kogukonnale tööks intensiivse arvutamise, andmeteaduse ja tehisintellekti valdkonnas”, rõhutati pressiteadet, milles kuulutati välja BOB superarvuti käivitamine.

Dokumendis rõhutatakse ka infrastruktuuri tähtsust äristruktuuri jaoks. “Riikliku arvutusvõimsuse tugevdamine on ainulaadne võimalus ka äristruktuuril, mis võimaldab tal oluliselt suurendada uute toodete ja teenuste kavandamise, optimeerimise ja valideerimise võimet.”