Portugali projekt soovib stimuleerida „ookeanimajandust”, muutes Interneti kättesaadavaks 100 km kaugusel avamerest

Süsteemide ja arvutitehnika, tehnoloogia ja teaduse instituut (INESC-TEC) töötab välja traadita Interneti-süsteemi, mis on ligipääsetav enam kui 100 kilomeetri kaugusel rannikust. Projekti Bluecom + viiakse ellu koostöös Portugali ookeani ja õhu instituudi (IPMA) ning Norra logistikaettevõttega Marlo AS.

Praktikas soovisid Portugali teadlased luua heelium-tuulelohe õhupallide võrgustiku, mida saaks kinnitada poide külge mööda merd, laevadele või tuuleparkidesse. Need punktid toimivad Wi-Fi või 4G signaali replikaatoritena, kasutades analoogtelevisiooni poolt varem hõivatud pika spektri tasemeid.

Tänapäeval on Interneti kasutamiseks keset ookeani vaja satelliidilahendusi. Kuid Interneti-ühenduse kättesaadavaks tegemisel ookeani kaugemates piirkondades usuvad teadlased, et nad edendavad mitmeid meremajandusega seotud tegevusi: meretransport, kalandus, vesiviljelus., turism, paadiga puhkus ja maavarade uurimine mere all.

„Arvestades lairibaühenduse nappust merekeskkonnas ja kasvavat aktiivsust meres, on meie vaatepunktist selle projekti majanduslik potentsiaal väga kõrge. […] See on uudsus kogu maailmas, ”kommenteeris teadlane Rui Campos avalduses.

Projekt Bluecom + töötatakse välja selle aasta lõpus, kuid juba suvel testivad üksused kontseptsiooni, näidates seda merekeskkonnas. Sel eesmärgil kasutatakse õhupallide kinnituspunktidena kahte IPMA anumat.