Portugali tarkvara kasutatakse ESA ja NASA ĂĽhises kosmosemissioonis

Portugali ettevõte Critical Software töötas sondi LISA Pathfinder jaoks välja pardasüsteemi, mis käivitub kosmosesse 2. detsembril. Seadmete eesmärk on uurida Maast 1,5 miljoni kilomeetri kaugusel asuvate madalsageduslike gravitatsioonilainete mõju.

Kriitilise tarkvara väljatöötatud tarkvara eesmärk on tagada pardal oleva uurimistarkvara kvaliteet, täpsus ja usaldusväärsus, mis töötati välja koos Euroopa (ESA) ja Põhja-Ameerika (NASA) kosmoseagentuuridega.

„See on väga keeruline projekt ja väga oluline verstapost. Me töötame uusimate tipptasemel tehnoloogiatega, mis on väga täpsed ja mis võimaldavad tõeliselt uuenduslikke teaduslikke avastusi, võimaldades meil paremini mõista Universumi omadusi “, kommenteerib projekti Kriitiline tarkvara tehniline juht Nuno Silva avalduses.

Alles eile, 24. novembril avaldas ESA kosmoseaparaadist LISA Pathfinder mõned pildid, mis näitasid, et missiooni riistvara on peaaegu stardivalmis, mis peaks juhtuma järgmisel nädalal.

Sond on varustatud mitme täppismõõtmistehnoloogiaga, et oleks võimalik võimalikult täpselt jälgida nende kahe massi käitumist, mida veetakse ja kelle liikumisi analüüsitakse.

ESA paljastas ka, et see on esimene kord, kui inimvarustusel on õige tehnoloogia gravitatsioonilainete avastamiseks kosmoses.