Portugali teadlased aitavad leida objekte, mis näevad välja nagu hiiglaslikud planeedid

See keha, mis tiirleb tähe ümber 730 valgusaasta jooksul, trotsib planeedi moodustumise teoreetilisi mudeleid ja seda peetakse ideaalseks sihtmärgiks, et püüda tuvastada Päikesesüsteemi hiiglasliku paksu atmosfääri all sügavalt peituvat tihedat siseruumi.

Suurbritannias asuva Warwicki ĂĽlikooli juhitud uurimus, mis on nĂĽĂĽdseks Nature’s avaldatud tehisintellekti teadlaste olulise panusega, analĂĽĂĽsis NASA satelliidi TESS abil avastatud eksoplaneeti TOI-849b 2018. aastal.

Suuruse poolest sarnane Neptuuniga on see keha, mille tihedus on Maa-sugusel kivisel planeedil, vaid 40 korda suurem meie planeedi massist ja viis korda suurem Neptuuni massist.

IA ja Porto ülikooli teadlase Sérgio Sousa arvates on planeedi tekke ja evolutsiooni teoorial äärmiselt raske seletada protsesse, mille abil sellised kehad loodi.

“See planeet on osutunud väga tihedaks, isegi praegu on see oma planeediklassis kõige tihedam,” rõhutab SĂ©rgio Sousa

Oma massi tõttu peaks TOI-849b meelitama rohkem gaase (vesinikku ja heeliumi), et moodustada tihe atmosfäär, nagu näiteks Saturnil ja Jupiteril. Selle asemel näib see esindavat nende hiiglaslike planeetide moodustumise ürgtuuma. Selles tuumas on aine kõrge rõhu all, mille omadused on atmosfääri paksu ümbrise tõttu endiselt halvasti teada.

“Ăśkskõik, mis on TOI-849b päritolu, seda ei saa pidada terviklikuks planeediks, vaid” läbikukkumise “või suure probleemse ajaloo sĂĽdameks,” ĂĽtles IA ja Porto ĂĽlikooli teadlane Vardan Adibekyan.

“See on uskumatu, sest meil on võimatu uurida PäikesesĂĽsteemi hiidplaneetide tuuma, kuid nĂĽĂĽd saame uurida, et teised planeedid asuvad ĂĽheksa miljonit korda kaugemal,” ĂĽtles Vardan Adibekya.

IA meeskonna üks panus on vastuvõtva tähe TOI-849, päikesega sarnase, kuid veidi vanema tähe omaduste väljaselgitamine. Meeskond suutis järeldada planeedi keemilist rohkust ja raua ja räni osakaalu, tuginedes järeldusele, et tema atmosfäär moodustab maksimaalselt ainult 4% kogu massist.

Selle ebatavalise planeedi päritolu on ebatavaline kombinatsioon võimetusest moodustada atmosfääri ja selle tohutu kadumine. Sama ebatavaline on asjaolu, et ta on nii lähedal oma hoststaarile, mis on Neptuuni suuruse jaoks äärmiselt haruldane. Selle ümber vaid 18 tunniga on TOI-849b väliskihi temperatuur umbes 1500 kraadi. Võimalik ajalugu paneb teooriad planeedi tekke kohta proovile.

TOI-849b on kinnitanud mitmed muud instrumendid, sealhulgas HARPSi spektrograaf, mis on paigaldatud ESO La Tilla observatooriumisse Tšiilis. “HARPS-i andmed võimaldavad meil määrata TOI-849b massi ja siit ka erakordse tiheduse,” selgitab IA ja Porto ĂĽlikooli teadlane Susana Barros, samuti uuringu kaasautor. “Need andmed saadi ĂĽhes paljudest programmidest, milles tehisintellekt osaleb, et iseloomustada eksoplaneetide koostist ja hinnata teiste” Maa “sagedusi teistes planeedisĂĽsteemides.”

“Jätkates uute planeetide avastamist, hakkasime tundma igat tĂĽĂĽpi planeetide sagedust. Kas see on ainulaadne juhtum või on midagi sarnast? “, Ăśtles SĂ©rgio Sousa

Teisest küljest on teoreetilisest vaatepunktist vaja mõista planeetide tekke ja arengu eest vastutavaid füüsikalisi mehhanisme, mis peaksid arvestama leitud objektide mitmekesisusega, sealhulgas nii suure ja väga tiheda maailmaga.

Teadlased loodavad uurida planeedi jääk atmosfääri, mis tõenäoliselt tuleneb tahke aine aurustumisest kõrgel temperatuuril. Seda analüüsi saab teha veel arendamisel olevate teleskoopidega, nagu näiteks James Webbi kosmoseteleskoop (NASA ja ESA) ja ELT (ESO).