contador gratis Saltar al contenido

Portugali teadlased aitavad leida objekte, mis näevad välja nagu hiiglaslikud planeedid

See keha, mis tiirleb tähe ümber 730 valgusaasta jooksul, trotsib planeedi moodustumise teoreetilisi mudeleid ja seda peetakse ideaalseks sihtmärgiks, et püüda tuvastada Päikesesüsteemi hiiglasliku paksu atmosfääri all sügavalt peituvat tihedat siseruumi.

Suurbritannias asuva Warwicki ülikooli juhitud uurimus, mis on nüüdseks Nature’s avaldatud tehisintellekti teadlaste olulise panusega, analüüsis NASA satelliidi TESS abil avastatud eksoplaneeti TOI-849b 2018. aastal.

Suuruse poolest sarnane Neptuuniga on see keha, mille tihedus on Maa-sugusel kivisel planeedil, vaid 40 korda suurem meie planeedi massist ja viis korda suurem Neptuuni massist.

IA ja Porto ülikooli teadlase Sérgio Sousa arvates on planeedi tekke ja evolutsiooni teoorial äärmiselt raske seletada protsesse, mille abil sellised kehad loodi.

“See planeet on osutunud väga tihedaks, isegi praegu on see oma planeediklassis kõige tihedam,” rõhutab Sérgio Sousa

Oma massi tõttu peaks TOI-849b meelitama rohkem gaase (vesinikku ja heeliumi), et moodustada tihe atmosfäär, nagu näiteks Saturnil ja Jupiteril. Selle asemel näib see esindavat nende hiiglaslike planeetide moodustumise ürgtuuma. Selles tuumas on aine kõrge rõhu all, mille omadused on atmosfääri paksu ümbrise tõttu endiselt halvasti teada.

“Ükskõik, mis on TOI-849b päritolu, seda ei saa pidada terviklikuks planeediks, vaid” läbikukkumise “või suure probleemse ajaloo südameks,” ütles IA ja Porto ülikooli teadlane Vardan Adibekyan.

“See on uskumatu, sest meil on võimatu uurida Päikesesüsteemi hiidplaneetide tuuma, kuid nüüd saame uurida, et teised planeedid asuvad üheksa miljonit korda kaugemal,” ütles Vardan Adibekya.

IA meeskonna üks panus on vastuvõtva tähe TOI-849, päikesega sarnase, kuid veidi vanema tähe omaduste väljaselgitamine. Meeskond suutis järeldada planeedi keemilist rohkust ja raua ja räni osakaalu, tuginedes järeldusele, et tema atmosfäär moodustab maksimaalselt ainult 4% kogu massist.

Selle ebatavalise planeedi päritolu on ebatavaline kombinatsioon võimetusest moodustada atmosfääri ja selle tohutu kadumine. Sama ebatavaline on asjaolu, et ta on nii lähedal oma hoststaarile, mis on Neptuuni suuruse jaoks äärmiselt haruldane. Selle ümber vaid 18 tunniga on TOI-849b väliskihi temperatuur umbes 1500 kraadi. Võimalik ajalugu paneb teooriad planeedi tekke kohta proovile.

TOI-849b on kinnitanud mitmed muud instrumendid, sealhulgas HARPSi spektrograaf, mis on paigaldatud ESO La Tilla observatooriumisse Tšiilis. “HARPS-i andmed võimaldavad meil määrata TOI-849b massi ja siit ka erakordse tiheduse,” selgitab IA ja Porto ülikooli teadlane Susana Barros, samuti uuringu kaasautor. “Need andmed saadi ühes paljudest programmidest, milles tehisintellekt osaleb, et iseloomustada eksoplaneetide koostist ja hinnata teiste” Maa “sagedusi teistes planeedisüsteemides.”

“Jätkates uute planeetide avastamist, hakkasime tundma igat tüüpi planeetide sagedust. Kas see on ainulaadne juhtum või on midagi sarnast? “, Ütles Sérgio Sousa

Teisest küljest on teoreetilisest vaatepunktist vaja mõista planeetide tekke ja arengu eest vastutavaid füüsikalisi mehhanisme, mis peaksid arvestama leitud objektide mitmekesisusega, sealhulgas nii suure ja väga tiheda maailmaga.

Teadlased loodavad uurida planeedi jääk atmosfääri, mis tõenäoliselt tuleneb tahke aine aurustumisest kõrgel temperatuuril. Seda analüüsi saab teha veel arendamisel olevate teleskoopidega, nagu näiteks James Webbi kosmoseteleskoop (NASA ja ESA) ja ELT (ESO).