contador gratis Saltar al contenido

PSD ja CDS kukkusid läbi PCP ettepaneku, mille hinnanguline kokkuhoid oli 50 miljonit eurot

PSD ja CDS kukkusid läbi PCP ettepaneku, mille hinnanguline kokkuhoid oli 50 miljonit eurot

Sel reedel kukkus eelarvekomisjonis läbi Portugali kommunistliku partei ettepanek kaitsta riigi eelistusi vabatarkvarale. Ettepanekus ennustatakse, et varalise ja litsentsitud tarkvara võimalusi – näiteks Microsofti ja teiste tootjate lahendusi – saab rakendada ainult “juhtudel, kui on õigustatud, et vabatarkvaras pole alternatiivset lahendust”.

2012. aasta riigieelarvest eraldati tarkvarakulutustesse üle 100 miljoni euro. PCP usub, et tasuta tarkvara eelistamise võimalus võib selle valdkonna kulusid drastiliselt vähendada, vähemalt 50 miljoni euro võrra.

“Hiljuti riikliku riigihangete kataloogi väärtustel põhinevate uuringute kohaselt on enamikul riigitarkvara ostudel võimalik saavutada 50–70% kokkuhoid,” kaitseb kommunistlik dokument.

PCP esindaja Bruno Dias selgitas, et ettepaneku eesmärk on aidata kaasa avaliku halduse tarkvarakulutuste drastilisele vähendamisele. “Pimeda, üldise ja absoluutse keelu kehtestamine mis tahes ja kõigi varalise tarkvara omandamiseks ei ole tehtud, vaid alternatiivsete lahenduste kasutamine.”

Ettepanekule, mis oli üks ligi 600 2012. aasta riigieelarve muutmise ettepanekust, anti veto PSD ja CDS-PP vastu hääletamise teel. PS hoidus hääletamisest.

On märkimisväärne, et eelmisel aastal üritas PCP oma 2011. aasta eelarvesse lisada vaba tarkvara eelistusettepaneku, kahjustades litsentsitud omanditarkvara, mis domineerib avaliku halduse võimalustes. Eelmisel aastal esitas BE samas suunas ka ettepanekud.

Oma ettepanekutes määratleb PCP vaba tarkvara kui „arvutiprogrammi, mis võimaldab ilma kasutajalitsentsi maksmata teostada järgmisi tavasid: käitada tarkvara mis tahes otstarbel; õppeprogrammi toimingud ja nende kohandamine teenusenõuetega jaotavad programmide koopiad ümber, parandavad programme ja teevad need muudatused avalikuks.

Selle muudatuse vastased väidavad, et tasuta tarkvarale üleminek nõuab keerulist üleminekut nii platvormide kui ka kasutajate osas. Sageli esitatakse seda ka argumendina asjaolule, et vaba tarkvara eraldab kasutuskulude komplekti, see tähendab toetuse osas, mida migratsiooniprognoosid ei arvesta. Või isegi turvaküsimus.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi