Rändlus on EL-is odavam kui EÜ maks

Kõigil eurooplastel on nüüd juurdepääs kõne- ja SMS-sõnumite tariifidele, mille hindu reguleerivad Euroopa Komisjoni kehtestatud hinnapiirangud. Detsembri lõpus oli keskmine kõneside hind rändluses ELis selle määra alusel 0,313 eurot minutis, mis oli veidi madalam kolmanda kvartali lõpust ja suurendades kaugust Brüsseli kehtestatud ülemmäärast, mis oli 0, 35 eurot.

Andmed ilmuvad Euroopa mobiilsidevõrkude rahvusvahelise rändluse üheksandas aruandes, mille kirjutas Euroopa Elektroonilise Side Reguleerimisamet (BEREC) ja mis kogub andmeid ajavahemiku kohta 1. juulist 31. detsembrini.

Dokument näitab ka sissetulevate kõnede hindade sarnast langustrendi: eurotariifis kehtestatud piirmäär on 0,11 eurot ja riikides praktiseeritav keskmine on 0,097 eurot. SMS-is oli 4. kvartali lõpu keskmine hind 0,10 eurot, võrreldes 0,11 euro piirmääraga.

Andmeside rändluses oli detsembri lõpu keskmine megabitti hind – operaatorgrupist väljaspool oleva side puhul – 1585 eurot (ettemakstud eest) ja 1505 eurot järelmaksuga plaanide eest, leiti ka aruandest.

Operaatorite vahel kohaldatavate määrade puhul näitavad andmed ka seda, et hinnad on kõigis piirkondades ettenähtud tingimustes.

Tuleb märkida, et vaatamata sellele jõustus juulis Euroopa rändlust käsitlevad uued reeglid, et sundida operaatorite kehtestatud hinnalangetusi. Uute reeglite kohaselt on megabiti ülempiir nüüd 0,70 eurot ehk 15,50 eurot 25 megabiti kohta. 2013. aastal hinnalangus jätkus, 0,45 euroni ja 2014. aastal 0,20 euroni.

Samuti toimuvad muudatused kõne- ja SMS-suhtluses. Väljaminevad kõned maksavad nüüd 0,29 eurot minut. Sai 0,08 eurot ja SMS 0,09 eurot.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi

Cristina A. Ferreira