contador gratis Saltar al contenido

Robot-astronaudi assistent lendab esimest korda kosmoses

Robot-astronaudi assistent lendab esimest korda kosmoses

Ameerika kosmoseagentuur kinnitas, et 14. juunil lendas üks tema ristkülikukujulistest robotitest esimene, kes kosmoses iseseisvalt lendas. Bumble on üks kolmest robotist, mis moodustavad Astrobee – vabalt lendav robotisüsteem, mille eesmärk on aidata astronaude rutiinsete ülesannete kaudu ja mis NASA sõnul mängib olulist rolli järgmistel Kuu ja Marsi uurimismissioonidel. Lisaks aitab see robot Ameerika kosmoseagentuuri teadlastel uut tehnoloogiat katsetada.

Astrobee robot saab liikuda suvalises suunas ja ühendada suvalise telje ruumis. Bumble’i esimesel katsel proovitakse põhiliigutusi, näiteks 30 sentimeetri ettepoole lendamist või 45 kraadi paremale pööramist. NASA katsetab üha keerukamaid manöövreid, et määrata roboti jõudlust nullgravitatsioonil. Nende katsete tulemusi kasutatakse tõukejõusüsteemi reguleerimiseks ja Bumble’i aitamiseks kosmosejaama meeskonna integreerimisel.

Kanada kosmoseagentuuri astronaut David Saint-Jacques osutas lennueelseteks katseteks praktilist abi, liigutades Bumble’i käsitsi ümber Kibo laboratooriumi, et võimaldada Astrobee navigatsioonisüsteemi uue keskkonna jaoks kalibreerida. Navigatsioonisüsteem kasutab kaameraid robotit ümbritseva jälgimiseks, võrreldes kaamera nähtut kosmosejaama interjööri kaardiga.

Robot Bumble and Honey tutvustati rahvusvahelist kosmosejaama (ISS) mullu aprillis. Kolmanda roboti Queeni käivitamine on kavandatud juulisse.