Robot-astronaudi assistent lendab esimest korda kosmoses

Robot-astronaudi assistent lendab esimest korda kosmoses

Ameerika kosmoseagentuur kinnitas, et 14. juunil lendas ĂĽks tema ristkĂĽlikukujulistest robotitest esimene, kes kosmoses iseseisvalt lendas. Bumble on ĂĽks kolmest robotist, mis moodustavad Astrobee – vabalt lendav robotisĂĽsteem, mille eesmärk on aidata astronaude rutiinsete ĂĽlesannete kaudu ja mis NASA sõnul mängib olulist rolli järgmistel Kuu ja Marsi uurimismissioonidel. Lisaks aitab see robot Ameerika kosmoseagentuuri teadlastel uut tehnoloogiat katsetada.

Astrobee robot saab liikuda suvalises suunas ja ĂĽhendada suvalise telje ruumis. Bumble’i esimesel katsel proovitakse põhiliigutusi, näiteks 30 sentimeetri ettepoole lendamist või 45 kraadi paremale pööramist. NASA katsetab ĂĽha keerukamaid manöövreid, et määrata roboti jõudlust nullgravitatsioonil. Nende katsete tulemusi kasutatakse tõukejõusĂĽsteemi reguleerimiseks ja Bumble’i aitamiseks kosmosejaama meeskonna integreerimisel.

Kanada kosmoseagentuuri astronaut David Saint-Jacques osutas lennueelseteks katseteks praktilist abi, liigutades Bumble’i käsitsi ĂĽmber Kibo laboratooriumi, et võimaldada Astrobee navigatsioonisĂĽsteemi uue keskkonna jaoks kalibreerida. NavigatsioonisĂĽsteem kasutab kaameraid robotit ĂĽmbritseva jälgimiseks, võrreldes kaamera nähtut kosmosejaama interjööri kaardiga.

Robot Bumble and Honey tutvustati rahvusvahelist kosmosejaama (ISS) mullu aprillis. Kolmanda roboti Queeni käivitamine on kavandatud juulisse.