Robot-astronaudi assistent teeb esimese riistvarakatse

NASA uus robotisüsteem Astrobee, mis on loodud selleks, et aidata astronautidel vähendada rutiinsetele ülesannetele kuluvat aega, viib läbi esimese riistvarakatse Rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS). Katse käigus kontrollitakse, kas roboti alamsüsteem (avioonika, tõukejõud, kaamera, toide ja andmeedastus) töötab korralikult või mitte.

Astrobee süsteem koosneb laadimiseks kolmest kuubikujulisest robotist (Honey, Queen ja Bumble), tarkvarast ja dokkimisjaamast. Robotid saavad vabalt liikuda, kasutada tõukesüsteemina elektrilist ventilaatorit, pöördudes vajadusel tagasi jaama, et oma akusid laadida.

Ameerika kosmoseagentuuri astronaut Anne McClain viis riistvarakontrolli käigus läbi Astrobee roboti – Bumble – esimese katsesarja. Jaam paigaldati ISS-i Kibo moodulile 15. veebruaril. Bumble and Honey vabastati 17. aprillil.

Testi eesmärk on hinnata, mil määral saavad robotid kosmoseaparaadi eest hoolitseda astronautide lahkumisel. NASA teatel on “robotitel Kuu missioonile naasmisel oluline roll teiste kosmoses tehtavate missioonide hulgas”.