Rohkem kui 40 reklaamvaraga rakendust on alla laaditud kaheksa miljonit korda

Alates 2018. aasta juulist on Google Play poest reklaamvara abil nakatunud rakenduste allalaadimiseks petetud enam kui kaheksa miljonit Androidi kasutajat. Ăśldiselt on 42 pahatahtlikku rakendust Google’i poe turvamehhanismidest mööda hiilinud, et reklaamide kaudu võltsitud tulu teenida ja ohvrite seadmetest andmeid varastada. Teabe avaldas neljapäeval (24) kĂĽberturbeettevõte ESET. Kõik rakendused on Play poest eemaldatud.

Kuigi need näevad välja õigustatud ja pakuvad kõiki lubatud funktsioone, töötavad rakendused taustal, saates kasutaja telefoni kohta käsu- ja juhtimisserverisse teavet. Esitatud andmete hulgas on operatsioonisüsteemi versioon, keel, installitud rakenduste arv, vaba mäluruum, aku olek ja kas seade on juurdunud.

Google Play Protecti viirusetõrje kasutamine Androidi rakendustes

1 ĂĽhes Ăśle kaheksa miljoni Androidi kasutaja peteti ja laaditi Play poest alla 42 reklaamvaraga nakatatud rakendust – Foto: Rodrigo Fernandes / TechTudo

Rohkem kui kaheksa miljonit Androidi kasutajat peteti välja ja 42 rakendust nakatati reklaamvara abil Play poest – foto: Rodrigo Fernandes / TechTudo

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid soodushinnaga tooteid? Leidke TechTudo võrdlus

Pärast allalaadimist kasutab nakatunud rakendus rida võtteid, et seadmesse võimalikult kaua installida, sealhulgas jäljendades Facebooki ja Google’i rakendusi, vältides kahtlusi ja võimalikku tuvastamist. Samuti välistavad paljud kelmusrakendused otsetee ise, mis muudab reklaamvara eemaldamise keeruliseks.

ESET leidis ka, et mõned rakendused saavad kontrollida, kas seade on ĂĽhendatud Google’i serveritega. Kui rakendus kahtlustab, et ettevõttel on turvakontroll, peatatakse reklaamvara aktiveerimine, mis hoiab Play poodi pahatahtlikest rakendustest vabana. Selle taktikaga võib pahavara Google’i poes kauem kesta.

Nakatunud rakenduste loendis on Video Downloader Master, millel on viis miljonit allalaadimist, ja Ringtone Maker Pro, mille on installinud 500 000 kasutajat. Kuigi Google on pahatahtlikud esemed Play poest eemaldanud, hoiatab ESET, et paljud neist on endiselt saadaval kolmandate osapoolte rakenduste poodides. Otsinguhiiglane reklaamvara eemaldamist ei kommenteerinud.

Pahatahtlikku koodi sisaldavate võltsrakenduste installimise vältimiseks saavad Androidi kasutajad pöörduda Google Play Protecti poole, mis aitab tugevdada seadme turvalisust. Samuti on soovitatav hoida nutitelefoni viirusetõrjetarkvara. SEE TechTudo on koostanud Androidi parimate võimaluste loendi 2019. aastal.

Android-telefoni aku säästmiseks rakenduse MAX Battery kasutamine

Android-telefoni aku säästmiseks rakenduse MAX Battery kasutamine