Roti lõhnaga robotnina võib aidata tuvastada uimasteid ja lõhkeaineid

Duke’i ĂĽlikooli teadlased on välja töötanud hiire elusrakkudest ehitatud “robotnina” prototĂĽĂĽbi, mis võib asendada politseikoera kasutamist, mis on kĂĽll oma funktsioonilt kĂĽll hindamatu, kuid koolitatav kallis – peale puhkuseõiguse …

Ajakirjas Nature Communications avaldatud artiklis kirjeldatakse süsteemi tuginemist hiire geenidest valmistatud lõhna retseptoritele, mis reageerivad koera otsinguagentidele antud samadele lõhnadele, nagu kokaiini või lõhkeaine lõhn.

“Kunstnina valmistamise kavatsus on olnud pikka aega,” ĂĽtles Duke’i meditsiinikooli molekulaarfeneetika ja mikrobioloogia professor ja uuringu kaasautor Hiroaki Matsunami. “Saajad tuvastati 1990. aastatel, kuid nende vastuvõtjate tootmiseks ja nende tegevuse jälgimiseks, et neid saaks kunstlikes seadmetes kasutada, on mitmeid olulisi tehnilisi probleeme.”

Praegu kasutatav “elektrooniline nina” kasutab lõhnade tuvastamiseks mitmesuguseid keemilisi komponente, mitte retseptorirakke, “selgitab Matsunami, viidates, et need seadmed pole nii head kui koolitatud koerad.

“Otse ja reaalse” vastuvõtja abil on idee, et saaksime välja töötada loomasarnaste võimetega seadmed. “Keegi pole seda veel saavutanud, kuid selle eesmärgi saavutamiseks viiakse läbi uurimine.”