contador gratis Saltar al contenido

Seitse müüti ja tõde Chrome'i kohta | Brauser

Kuidas leida Chrome'i seaded peidetud? Vaadake kolme näpunäidet Brauser

Google Chrome on üks populaarsemaid brausereid Internetis. 2008. aastal käivitatud brauser on The Verge'i veebisaidi andmetel ületanud kaks miljardit aktiivset installi. Kuid selle toimimise mõned aspektid tekitavad kasutajate seas endiselt kahtlusi. Kas privaatrežiim on täiesti privaatne? Kas Chrome tarbib palju RAM-i? Kas Google saab jälgida brauseri kaudu kasutajate tegevust? Siit leiate allolevas loendis teada, millised on müütid ja tõed kõige kohta, mida Google Chrome'i kohta öeldakse.

LOE: Võrgus toimuv arutelutrikk lõpeb

Kuidas oma mobiilis Google Chrome'i värskendada?

Kuidas oma mobiilis Google Chrome'i värskendada?

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid sooduskaupu? Tutvuge TechTudo võrdlusega

1. Chrome tarbib palju RAM-i

Google Chrome käitab iga vahekaarti, laiendit ja pistikprogrammi eraldi protsessis. Foto: Reproduo / Google BooksGoogle Chrome käitab iga vahekaarti, laiendit ja pistikprogrammi eraldi protsessis. Foto: Reproduo / Google Books

Google Chrome käitab iga vahekaarti, laiendit ja pistikprogrammi eraldi protsessis. Foto: Reproduo / Google Books

Tõebrauser on mõeldud iga pistikprogrammi, laienduse ja vahekaardi salvestamiseks eraldi protsessis kasutaja opsüsteemis. Arendaja idee on vältida probleemi ilmnemisel Chrome'i täielikku taaskäivitamist. Selle eraldussüsteemi korral, kui brauseril on seitse vahekaarti avatud ja näiteks mitu veebisaiti jookseb kokku, lakkab ainult üks vahekaart toimimast, jättes ülejäänud kuus tavapäraselt töötavaks.

Praktilisusel on aga oma hind: mitmed protsessid, mis töötavad samal ajal, kulutavad palju arvuti RAM-mälu. Ka teised brauserid, näiteks Opera ja Firefox, järgivad seda meetodit iga vahekaardi erinevas protsessis salvestamiseks, kuid see põhineb enamasti Chromiumi avatud koodi struktuuril.

2. Google saab Chrome'i kaudu jälgida kasutajate tegevust

Õige, kuid reservatsiooniga. Alates brauseri versioonist 69, kui keegi pääseb brauseri kaudu juurde Google'i teenuste kontole (näiteks Gmaili või YouTube'i), logib brauser kasutaja automaatselt ka Chrome'i. Seega saab navigatsiooniandmeid otsimootoritele saata ilma isiku selgesõnalise loata. Seda funktsiooni saab aga hõlpsasti desaktiveerida, mis muudab brauseri Google'i kontodele sisenemiseks ja neist väljumiseks kontrolli alt väljas.

    Chrome'i tegevuste juhtimist Internetis ja rakenduses Foto on võimalik keelata: Reproduo / Ana Letcia Loubak    Chrome'i tegevuste juhtimist Internetis ja rakenduses Foto on võimalik keelata: Reproduo / Ana Letcia Loubak

Chrome'i tegevuste juhtimist Internetis ja rakenduses Foto on võimalik keelata: Reproduo / Ana Letcia Loubak

Need, kes eelistavad automaatset sisselogimist integreerimise lihtsuse tõttu, saavad ka Chrome'i jälgimise keelata. Selleks avage lihtsalt leht Minu konto (myaccount.google.com), avage jaotis Andmed ja isikupärastamine ning lülitage tegevuse kontrolli all välja nupp Veebi ja rakenduste tegevus.

3. Chrome'i brauser on maailmas kõige laialdasemalt kasutatav

Google Chrome, maailma populaarseim brauser Foto: Melissa Cruz / TechTudoGoogle Chrome, maailma populaarseim brauser Foto: Melissa Cruz / TechTudo

Google Chrome, maailma populaarseim brauser Foto: Melissa Cruz / TechTudo

Tõde W3Counteri veebisaidi juulis avaldatud edetabeli kohaselt on populaarseim brauser Google Chrome, mis moodustab enam kui poole (55,4%) Interneti-liiklusest. Brauserile järgnevad Safari (12,5%), Internet Explorer ja Edge (8,6%) ning Firefox (6,5%). Ainult 2,8% -ga on Opera (2,8%) nimekirja lõpus.

4. Anonüümseks muudetud režiim, mis on täiesti privaatne

Chrome'i anonüümne režiim ei takista kolmandate osapoolte andmete kogumist Foto: Reproduo / Fernando TellesChrome'i anonüümne režiim ei takista kolmandate osapoolte andmete kogumist Foto: Reproduo / Fernando Telles

Chrome'i anonüümne režiim ei takista kolmandate osapoolte andmete kogumist Foto: Reproduo / Fernando Telles

Müüt Anonüümses aknas liikumine takistab sirvimisajaloo salvestamist Google Chrome'i, takistades kasutaja otsingule ja huvidele kohandatud reklaamide kuvamist kõigil külastatud veebisaitidel. Kuid uuring on tõestanud, et selle meetodi kasutamine ei takista kolmanda osapoole ettevõtetel teavet jälitamast. See võimalus kehtib aga odavamate lennupiletite leidmisel ja sama teenuse kahe konto samaaegse kasutamise korral.

5. Chrome laadib YouTube'i kiiremini kui konkurendid

Chrome'il on eksklusiivne API, mis kiirendab video üleslaadimist YouTube'i fotole: Barbara Mannara / TechTudoChrome'il on eksklusiivne API, mis kiirendab video üleslaadimist YouTube'i fotole: Barbara Mannara / TechTudo

Chrome'il on eksklusiivne API, mis kiirendab video üleslaadimist YouTube'i fotole: Barbara Mannara / TechTudo

Tõde YouTube'i veebisait avaneb Chrome'is viis korda kiiremini kui Firefoxis ja muudes brauserites. Süüdistuse esitas Twitteris Firefoxi eest vastutava ettevõtte Mozilla tehnilise programmeerimise juht Chris Peterson. Tema sõnul on selle põhjuseks asjaolu, et Google arendas YouTube'i spetsiaalse API (rakenduse programmeerimisliidese) abil, mis on saadaval ainult Chrome'is, mis takistas konkurentide saitide laadimiskiirust.

Lahendus on Petersoni sõnul installida laiendus nimega "YouTube Classic", mis viib kasutajad videoportaali vanemale versioonile, kuid on kiirem kui praegu

6. Uuendusi tehakse iga kuue nädala tagant

Chrome'i platvormi olek näitab fotode: Platvormi olek Reproduo / Chrome arendusversiooni edenemistChrome'i platvormi olek näitab fotode: Platvormi olek Reproduo / Chrome arendusversiooni edenemist

Chrome'i platvormi olek näitab fotode: Platvormi olek Reproduo / Chrome arendusversiooni edenemist

Õige, kuid reservatsiooniga. Chrome töötati välja avatud koodina, mis tähendab, et igaüks saab brauserist beetaversiooni värskenduse alla laadida. Stabiilse versiooni osas on uuendamine neid vabastatakse tavaliselt iga kuue nädala tagant. Näiteks Chrome 73 ilmus 12. märtsil ja Chrome 74 käivitati 23. aprillil, täpselt kuus nädalat hiljem. Kuid mõnikord võtab uute funktsioonide kohandamine veidi kauem aega: Chrome 76 juhtum, mis ilmus kaks kuud pärast eelkäijat.

Kõik, kes soovivad teada järgmise värskenduse väljatöötamisest, võivad külastada Chrome'i platvormi oleku veebisaiti (chromestatus.com/features/schedule). Lisaks testitava versiooni kohta teabe esitamisele näitab platvorm ka seda, kui praegune versioon on stabiilne.

7. Chrome kataloogib ebaturvalisi saite

Tähe "S" olemasolu akronüümi "HTTP" järel näitab, et sait on ohutu. Foto: Reproduo / GoogleTähe "S" olemasolu akronüümi "HTTP" järel näitab, et sait on ohutu. Foto: Reproduo / Google

Tähe "S" olemasolu akronüümi "HTTP" järel näitab, et sait on ohutu. Foto: Reproduo / Google

Tõde Google Chrome märkis alates 2017. aastast ebaturvaliseks HTTP-saiti, mis kogub paroole või krediitkaarditeavet. Seejärel hakkab brauser väljastama veebisaidi hoiatusi kindlustuse kohta iga kord, kui kasutaja kirjutab mis tahes tekstiväljale midagi.

Kuid 2018. aasta juulis, versiooni 68 väljaandmisega, hakkas brauser kataloogima iga lehte, mis kasutab turvamata pitseriga HTTP-ühendust, sõltumata kasutaja toimingutest. Selle algatuse eesmärk on julgustada veebilehtede arendajaid kasutama HTTPS-protokolli, mis pakub otstesidete krüptimist veebiserverite ja arvutite vahel, muutes andmevahetuse turvalisemaks.