contador gratis Skip to content

Seitse teavet, mida te ei tohi Internetis jagada Turvalisus

Viis põhjust, miks te ei peaks makseandmeid veebis salvestama Turvalisus

Internet on viimane koht, kus jagada väga isiklikku teavet. Selle põhjuste hulgas on pettuste ennetamine, mille eesmärk on lisaks Interneti-kontode häkkimisele ja ohvritelt raha varastamisele lisaks privaatsuse säilitamisele ka äriliselt andmeid kasutavate ettevõtete väärkasutuse eest. Mõnel juhul võivad sotsiaalmeedias postitatud lihtsad fotod olla abiks pereharjumuste avastamisel ja pettuste sihtimisel. Järgnevas loendis kontrollige kaheksat tüüpi teavet, mida ei tohiks veebis avaldada.

LUGEGE: Pornopettused on ohvritelt varastanud 440 tuhat dollarit; vaata seda

Pangaandmed on selle teabe hulgas, mida ei tohiks Internetis jagada. Foto: Pond5Pangaandmed on selle teabe hulgas, mida ei tohiks Internetis jagada. Foto: Pond5

Pangaandmed on selle teabe hulgas, mida ei tohiks Internetis jagada. Foto: Pond5

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid sooduskaupu? Tutvuge TechTudo võrdlusega

Ärge kunagi jagage oma pangaandmeid sotsiaalmeedias, isegi kui see on ainult panga nimi, filiaal ja kontonumber. Nii palju kui sellest ei piisa pangakontole häkkimiseks, saab seda teavet kasutada e-kirjade ja kirjavahetuse võltsimiseks, et petta ohvreid ja panna nad rohkem andmeid esitama või võltsarveid tasuma rahaga, mis jõuab kuritegelikule kontole.

Sama asi kehtib ka ostukohtade kohta. Kui kauplusel pole HTTPS-i ega turvatõkendit, võib kogu sinna sisestatud teave olla valesti paigutatud ja seda võidakse tulevikus kasutada pettuste tegemisel. Ärge tehke ülekandega makseid, kui te ei usalda seda saiti ja kasutate viirusevaba arvutit ja turvalist võrku, näiteks omaenda WiFi-d.

Ă„rge sisestage kahtlaste saitide finantsandmeid. Foto: Pond5Ă„rge sisestage kahtlaste saitide finantsandmeid. Foto: Pond5

Ă„rge sisestage kahtlaste saitide finantsandmeid. Foto: Pond5

Vältige oma ettevõtte nime, aadressi, positsiooni ja muude oma töö üksikasjade avaldamist veebis. Seda tüüpi teavet saavad kurjategijad kasutada erinevates identiteedivargustel põhinevates pettuses. Sel aastal kasutasid häkkerid tehisintellekti tarkvara Suurbritannia ettevõtte tegevjuhi hääle jäljendamiseks ja pangaülekannete tellimiseks. Seda tüüpi kuritegevus on keerukamast hoolimata keerukam, kui sihtprofessionaali andmeid ei avaldata.

Asukoht on üks peamisi turvalisuse nõrkusi. Internetis on oluline klõpsata käsul Blokeeri iga kord, kui veebisait soovib oma asukohta jälgida, kasutades WiFi-andmeid või mobiiltelefonide korral ka GPS-i. Esitage teavet ainult siis, kui see on teenuse funktsioonide jaoks väga oluline, nagu kaardirakenduse puhul.

Vältige suhtlusvõrgustikes sisselogimiste postitamist kogu oma kontaktvõrku. Lisaks on võimalus tühistada juurdepääs teie asukohale selliste rakenduste jaoks nagu Facebook, Instagram ja Twitter, isegi kui fotode geograafilise asukoha funktsioon ei tööta korralikult.

Takistab Facebookil teie asukoha jälgimist Foto: Reproduo / Helito BijoraTakistab Facebookil teie asukoha jälgimist Foto: Reproduo / Helito Bijora

Takistab Facebookil teie asukoha jälgimist Foto: Reproduo / Helito Bijora

4. Teave laste ja rutiinide kohta

Vältige fotode, laste koolide nimede ja aadresside ning muu teabe edastamist perekonna rutiinide kohta. Lihtsa joonise abil saab kindlaks teha lapse õppimiskoha, lahkumise ja saabumise aja, muu hulgas lööke ja isegi röövimisi hõlbustavate üksikasjade. Sama kehtib pühade ja reiside kohta: ärge kunagi öelge avalikult päevi, mil maja oli tühi.

Neid andmeid on hõlbus saada sotsiaalmeedias postitades. Fotode postitamisel eelistate alati filtreerida, kes neid Facebookis näeb ja kasutate endiselt Instagrami parimate sõprade nimekirja, kuid pidage meeles, et alati on sellega seotud risk.

Vältige sotsiaalmeedia profiilide täitmist kõigi oma isikuandmetega. Ärge lisage oma aadressi või telefoninumbrit ega jätke sellele märgistust "Ainult teie", nii et te pole kellegagi kokku puutunud. Kui te ei usalda ka mobiilirakenduste arendajaid, ärge lubage oma mobiili numbri või kontaktide nimekirja jagamist, kui seda taotletakse.

Avatud teave võib sattuda kurjategijate kätte ja hõlbustada pettusi, mis hõlmavad näiteks selliste teenuste rentimist, mis nõuavad vähe või üldse mitte identiteedi kontrollimist, näiteks mobiiltelefonid ja telekavad.

Ära avalda sotsiaalvõrgustikes aadressi ja telefoni. Foto: Reproduo / Paulo AlvesÄra avalda sotsiaalvõrgustikes aadressi ja telefoni. Foto: Reproduo / Paulo Alves

Ära avalda sotsiaalvõrgustikes aadressi ja telefoni. Foto: Reproduo / Paulo Alves

6. Isiklike dokumentide fotod

ID-d, juhiluba, passi ja muid dokumente ei tohi veebis avaldada. Selle teabe abil saavad kurjategijad rakendada keerukamaid pettusi, mis hõlmavad isegi pangakonto avamist (varguse raha saamiseks) ja laenu taotlemist. Vältige isegi suletud passi pildi avaldamist: kaanelt on võimalik teada saada, kas dokumendi tähtaeg on viis või 10 aastat või kas isikul on välisriigi kodakondsus.

7. Piletite, piletite ja lennupiletite fotod

Ärge kunagi postitage Internetti fotosid, mis sisaldavad vöötkoode vms. Seda tüüpi teavet saab piletite, bussi- ja rongipiletite või lennukipiletite võltsimiseks ainult koos piltidega. Ainult foto pardakaardiga on rakenduses võimalik saada digitaalne versioon ja leida lisaks reisija ees- ja perekonnanimele ka lennuandmeid, näiteks asukohta ja aega.

Lennuettevõtte rakendus saab foto- ja vöötkoodi abil paljastada lennu- ja reisijate andmeid: Reproduo / Sara FariaLennuettevõtte rakendus saab foto- ja vöötkoodi abil paljastada lennu- ja reisijate andmeid: Reproduo / Sara Faria

Lennuettevõtte rakendus saab foto- ja vöötkoodi abil paljastada lennu- ja reisijate andmeid: Reproduo / Sara Faria

Google Mapsil on ebaharilikud funktsioonid, mis võivad teie elu lihtsamaks muuta

Google Mapsil on ebaharilikud funktsioonid, mis võivad teie elu lihtsamaks muuta