Sel aastal võib osoonikihi auk olla kõige väiksem alates 1980. aastatest

Rahvusvahelisel osoonikihi säilitamise päeval annavad Copernicuse atmosfääri seireteenistuse (CAMS) viimased tähelepanekud maailmale põnevaid uudiseid meie planeedi atmosfääri kohta. Euroopa Liidu koostöös Euroopa Kosmoseagentuuriga käivitatud programmi teadlaste sõnul võib osoonikihi auk kitseneda ning Antarktikas on tavaline gaasiline eemaldamine olnud ehk kõige väiksem alates 1980. aastate keskpaigast.

Osoonikihi areng “data-title =” Osoonikihi areng – sel aastal on osoonikihi auk ilmselt kõige väiksem alates 1980ndatest – SAPO Tek “> Osoonikihi areng

Nagu CAMS-i eksperdid pressiteate vahendusel selgitasid, on Antarktikas igal aastal ajavahemikus augustist detsembrini osooni hulk atmosfääris vähenenud, kuna piirkond sisenes kevadesse. Teine element, mis tekitab selles tsoonis harva esinevaid gaasireaktsioone, on stratosfääris tavaline osa polaarkeerisest, see tähendab külma õhu tsüklonitest.

Kuid ebastabiilsus polaarkeerises koos järsu üle 40-kraadise kuumenemisega stratosfääris põhjustas osooni lagunemiskiiruse oodatust madalamaks. Lisaks paljastasid CAMS-i teadlased, et atmosfäärigaasi kihi augud on Lõuna-Ameerikale lähemal kui Antarktika.

Tehtud vaatlused näitavad, et praegu on osooniaugu pindala viis miljonit ruutkilomeetrit, mis näitab vähenemist võrreldes 2017. aasta andmetega, mis viitavad sellele, et selle pindala on 20 miljonit ruutkilomeetrit.

Osoonikihi areng “data-title =” Osoonikihi areng – sel aastal on osoonikihi auk ilmselt kõige väiksem alates 1980ndatest – SAPO Tek “> Osoonikihi areng

CAMSi asedirektori Richard Engeleni sõnul intervjuus BBC-le ei pruugi täheldatud “huvitavad anomaaliad” olla seotud Montreali protokolliga kehtestatud klorofluorosüsivesinike (või CFC-de) vähendamise meetmetega, sest neid gaase leidub atmosfääris endiselt. Kuigi laual on võimalus, et need muutused on põhjustatud kliimamuutustest, toob Engelen praegu välja, et on liiga vara kindlalt väita, et see on loetletud nähtuste taga.