Shodan: “õnnetu” veebisait, mis annab teile juurdepääsu sadadele isiklikele piltidele

Täna võib Shodanit pidada asjade interneti kõige hullemaks vaenlaseks, stsenaariumiks, kus vidinad ühenduvad Internetiga ja suhtlevad omavahel. Seda seetõttu, et veebisait pakub juurdepääsu sadadele isiklikele piltidele, mis pärinevad otse inimeste kodudest või töökohtadest.

Vaja oli ainult Interneti-ĂĽhendusega kaamerat, mis pole parooliga kaitstud: arvestades Shodani saavutatud edastust, on see midagi ĂĽsna tavalist.

Mida need saidid teevad, on otsida paljastatud IP-aadresse – need ei nõua parooli – ja kui nad tuvastavad videosisu saatmise, klõpsavad nad kohe pildi. Ja see kõik on Interneti-kasutajatele kättesaadav.

Seda juhtumit kirjeldab Ars Technica, mis toob välja asjaolu, et asjade Internet ei paku kasutajatele palju turvatagatisi. Sait sai isegi pilte magavast beebist ja mehest, kes mängis kitarri.

Vocativi väljaanded läksid sammu edasi ja Shodani teenust tellides õnnestus tal IP-kaamerat kodus juhtida. “Kohutav”, kirjutas olukorrast veebisait.

TeK otsides Portugali saadi ligi 170 sissekannet, kuid tasuta konto kaudu oli võimatu ühtegi pilti juurde pääseda ja isegi oli mõned hoiatused, et sisu varundati.

Lisaks sellele, et veebisait võimaldab seda passiivset invasiooni, esitatakse iga seadme täpsed koordinaadid.

Vaatamata sarnasele kontuurile erineb juhtum Venemaa saidist, kus 2014. aastal edastati ka Internetti ühendatud kaameratest. Kuid Venemaa veebisaitide puhul kuuluvad voogude hulka ka rünnatud vidinad, mitte ainult need, millel pole kasutaja määratletud kaitset.

Ars Technica ütles, et juhtumite lahendamine võiks toimuda USA föderaalse kaubanduskomisjoni (FCT) kaudu, mis võib jälitada ettevõtteid, kes ei kaitse kasutajaid piisavalt.