SoftBanki innovatsioonifond koos Apple’i investeeringuga kannab miljardärist kahju

2017. aasta alguses kinnitas Apple, et investeerib miljard dollarit Jaapani kontserni innovatsioonifondi SoftBank. Fond, millel on kokku rohkem kui 100 miljardit dollarit idakonglomeraadi enda ja mitmete teiste ettevõtete investeeringutesse, mille eesmärk on toetada käivitamine ning paljulubavate ideedega tehnoloogiaalgatused. Näib, et idee satub siiski raskustesse.

Helistama SoftBank Vision Fund teatas täna 970 miljardi jeeni kahjumist (umbes Rp R miljardit dollarit) oma investeeringutes, mis aitasid kaasa Jaapani kontserni esimesele kvartalikahjumile viimase 14 aasta jooksul. SoftBanki poolt investeerimiseks välja kuulutatud 100 miljardist dollarist on umbes 70 miljardit dollarit investeeritud 88 ettevõttesse ja käivitamine – ja isegi kahjumiga jätkab fond tegevust.

SoftBanki asutaja ja tegevjuht, Masayoshi poeg, võttes endale vastutuse kahjude eest, teatas, et tal on “halb investeerimisvaade”. Eelkõige võib grupi kaotuse selgitamiseks tuua kaks tegurit: kollaps algus aastal töökaaslased Me töötame, mis tegi börsil lärmakalt debĂĽĂĽdi, kuid muutus kiiresti läbikukkumiseks, ja ettevõtte hiljutised kahjumid Uber. Mõlemad ettevõtted on fondist investeeringuid saanud.

Apple’i ja teiste fondiga seotud ettevõtete jaoks ei läinud uudised aga sugugi raisku. Uutesse ideedesse ja ettevõtete täiendustesse investeerimine on loomulikult riskantne ja seda tĂĽĂĽpi kahjumid on suhteliselt tavalised; muud käivitamine need, kes saavad fondist investeeringu, on alles arengu algusjärgus ja suudavad lõpuks oodatud tulu pakkuda algatusele kaasa aidanud hiiglastele.

Pealegi on Apple’i osalemine Visioonifondis strateegiline: peale finantsperspektiivi saab Apple kasu saada ka fondist juhitud ettevõtte loodud uutest tehnoloogiatest ja toodetest. Teisisõnu polnud vaja muretseda Cupertino kĂĽlje kahjustamise pärast.

Tuleb märkida, et Apple on juba pühendunud investeerimisele Vision Fund 2-sse, järgmist tüüpi fondidesse SoftBank investeeritakse rohkem raha.

CNBC kaudu | Pilt: Pexels